Podejmij wyzwanie ADAMED SmartUP! Wejdź do fascynującego świata nauki

Siedem zakończonych edycji, niemal 50 tys. zarejestrowanych osób, 350 uczestników innowacyjnego obozu naukowego, 70 laureatów nagrody głównej i 18 stypendystów – tak wyglądają statystyki programu ADAMED SmartUP, w którym mogą wziąć udział nastolatkowie z całej Polski. Właśnie ruszyła rekrutacja do nowej edycji programu.

ADAMED SmartUP to program naukowo-edukacyjny organizowany od 2014 roku przez Fundację Adamed. Skierowany jest do uczniów mających od 14 do 19 lat, którzy interesują się naukami ścisłymi i przyrodniczymi. Pierwszym etapem programu jest rejestracja na platformie online i udział w grze rekrutacyjnej, ostatnim – wyłonienie trzech stypendystów. 

– Od lat dbamy o rozwój młodych utalentowanych osób. Stawiamy na innowacje, a jedną z nich jest nowoczesne podejście do kształcenia – mówi dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz, prezes zarządu Fundacji Adamed.

Co daje ADAMED SmartUP?

Jednym z powodów, dla których warto przystąpić do programu, jest szansa na zdobycie specjalistycznej wiedzy i doskonalenie umiejętności z dziedzin ścisłych i przyrodniczych. Taką możliwość daje udział w dwutygodniowym letnim obozie naukowym. W jego trakcie 50 nastolatków podzielonych na 4 grupy tematyczne pod okiem ekspertów uczestniczy w fascynujących warsztatach, wykładach oraz zajęciach laboratoryjnych z chemii i biochemii, medycyny i nauk medycznych, inżynierii i robotyki oraz fizyki i nowych technologii.

10 najlepszych zostaje laureatami nagrody głównej i w ramach programu indywidualnych konsultacji edukacyjnych może rozwijać swoje pasje naukowe. Po roku konsultacji Rada Naukowa programu wybiera 3 stypendystów, którzy otrzymują wsparcie finansowe w wysokości 40 tys. zł na dowolny cel związany z rozwojem naukowym.

– Podczas nauki w tradycyjnym liceum nie ma warunków do przeprowadzenia wielu badań i eksperymentów. Taką możliwość daje udział w ADAMED SmartUP – podkreśla Borys Sobieraj, jeden z laureatów nagrody głównej 7. edycji programu.

Rekrutacja trwa

Aby wziąć udział w obozie naukowym i mieć szansę na zdobycie nagrody głównej oraz stypendium, należy zarejestrować się na platformie online i przystąpić do gry rekrutacyjnej. Rejestracja do 8. edycji programu ADAMED SmartUP wystartowała 1 września, a już od 1 października rusza punktowana rozgrywka. Jej motywem przewodnim jest wycieczka do Instytutu Badań Jądrowych, gdzie uczestnicy odkrywają tunel czasoprzestrzenny do komunikacji ze Stanisławem Lemem i innymi znanymi naukowcami. Punkty w grze można zdobywać do 15 stycznia.

Na kolejnych etapach osoby z najlepszymi wynikami złożą dokumenty aplikacyjne, a następnie odbędą rozmowy kwalifikacyjne z Radą Naukową. Latem wyłoniona pięćdziesiątka weźmie udział w ósmym już innowacyjnym obozie naukowym.

Szczegółowe informacje oraz formularz rejestracyjny znajdują się na stronie adamedsmartup.pl.