Tajemnicze podpisy na biblijnej mozaice. W Huqoq odkryto o wiele więcej

Antyczne mozaiki mogą zdradzać nam wiele na temat sztuki ówczesnego świata i zwierzeń. Najnowsze doniesienia z Izraela pokazują, jak wciąż wiele pozostaje przed nami ukryte. Archeolodzy odkryli wyjątkowe dzieła prezentujące historie z Biblii.
Wykopaliska w Huqoq / źródło: Hanay, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Wykopaliska w Huqoq / źródło: Hanay, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Archeolodzy z Uniwersytetu Północnej Karoliny w Chapel Hill (USA) prowadzili jedenastą edycję wykopalisk archeologicznych na Bliskim Wschodzie. Na terenie ruin 1600-letniej synagogi w Huqoq (Dolna Galilea) natrafili na spektakularną tablicę z późnorzymską mozaikę – dowiadujemy się z komunikatu prasowego uczelni.

Czytaj też: Biblijne monstrum istniało naprawdę? Oni znaleźli na to dowód

Mowa o dużych rozmiarów skalnej tablicy, na środku której znajduje się napis w języku hebrajskim. Dookoła ozdobiony jest on specjalnym wieńcem. Co ciekawe, po bokach i pod wieńcem natknięto się jeszcze na zapiski w języku aramejskim. Po wnikliwie analizie badacze stwierdzili, że napisy na tablicy oznaczają nazwiska fundatorów mozaiki w synagodze lub artystów, którzy ją wykonali oraz prośbę o wieczną pamięć o nich.

Cała tablica jest bardzo ornamentowana. Koło wieńca znajdują się jeszcze wizerunki lwów opierających swoje przednie łapy na głowach byków. Brzegi mozaiki są zdominowane przez inne sceny polowań drapieżnych zwierząt.

Czytaj też: Kilkadziesiąt szkieletów na środku pustyni. To ofiary przerażającego starożytnego procederu

Podpisy autorów lub fundatorów na mozaice to nie wszystko. W Huqoq odkryto o wiele więcej

Podczas tegorocznych wykopalisk odkryto nie tylko tablicę z napisami, ale również kolejne części mozaiki prezentującej sceny z życia biblijnego Samsona, m.in. obraz mężczyzny i lisów oraz wizerunek tego samego starotestamentowego sędziego niosącego na ramionach bramę do starożytnej Gazy. Wszystkie sceny odnoszą się do konkretnych wydarzeń opisanych w Księdze Sędziów.

Wizerunek kobiety z napisem po hebrajsku / źródło: Jim Haberman, Jodi Magness, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Poza Samsonem odkryto również przedstawienia innych postaci z Biblii: prorokini i sędzi Debory oraz Kenenitki Jael zabijającej Siserę, dowódcę wrogiej armii Kananejczyków.

Czytaj też: Żadnego cudu świata tu nie było? Sekret wiszących ogrodów Babilonu burzy porządek historii

Jedna z mozaik odkryta podczas poprzednich edycji wykopalisk w Huqoq / źródło: Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Synagoga w Huqoq ujawniła już dotąd bardzo wiele cennych szczegółów. W poprzednich latach odkrywano tutaj mozaiki pokazujące budowę wieży Babel, rozstąpienie się wód Morza Czerwonego, Jonasza połkniętego przez ryby czy Arkę Noego. Patrząc po ostatnich wykopaliskach amerykańskich archeologów, możemy być pewni, że jeszcze niejedno ciekawe dzieło czeka na odkrycie w ruinach starożytnej świątyni.