Półfinał Famelab już 1 marca!

1 marca w Centrum Nauki Kopernik 25 półfinalistów i półfinalistek trzeciej polskiej edycji konkursu FameLab opowie m.in. o tym, po co nam pozytony i dlaczego warto szturchać lasery. Każda z osób będzie miała jedynie 180 sekund, by zaciekawić i zainspirować publiczność. Wstęp na półfinał jest wolny!

Dlaczego akurat 180 sekund? Ponieważ tak długo można utrzymać uwagę sześciolatka. A zgodnie z tym, co mówił Albert Einstein, jeśli nie jesteś w stanie wytłumaczyć czegoś sześciolatkowi, to znaczy, że sam tego nie rozumiesz. Dlatego uczestnicy i uczestniczki konkursu Famelab mają trzy minuty, żeby porwać nas opowieścią o swoich badaniach. – Ta idea jest nam szczególnie bliska w Koperniku. Mówimy tu z pasją o nauce, zachęcamy do krytycznego i twórczego myślenia, inspirujemy do poznawania świata – przekonuje Irena Cieślińska, zastępca dyrektora Centrum Nauki Kopernik.

Od trzech lat Famelab buduje most między naukowcami a ludźmi interesującymi się nauką i tym, co dzieje się za murami laboratoriów: – Popularyzacja nauki jest dla nas ważnym tematem, dlatego firma BASF inspiruje i aktywnie włącza się w wiele projektów temu poświęconych. Konkurs FameLab stwarza doskonałą platformę dla prezentacji innowacyjnych osiągnięć polskich naukowców. Jesteśmy zadowoleni mogąc wspierać ten cel – przyznaje dr Dirk Elvermann, prezes zarządu BASF Polska Sp. z o.o., partnera wspierającego tegoroczną edycję konkursu.

Partnerem FameLab w Polsce jest po raz trzeci także firma BMW Group Polska: – W BMW napędzają nas innowacje, stąd nasz entuzjazm i wsparcie wydarzeń promujących naukę i odkrywanie młodych utalentowanych naukowców – przekonuje Paul de Courtois, Dyrektor Generalny BMW Group Polska. – Przyszłość należy do innowacyjnych i odważnych! – dodaje.

RÓŻNORODNI JAK NIGDY DOTĄD!

Już 1 marca na scenie w Centrum Konferencyjnym Centrum Nauki Kopernik zobaczymy 13 kobiet i 12 mężczyzn z tytułami licencjata, magistra lub doktora. Choć najwięcej półfinalistów jest z Krakowa i Warszawy, to mamy też przedstawicieli miast takich jak Lublin, Łódź, Olsztyn, Kielce, Białystok czy Siedlce. Nie zabraknie też zróżnicowanej tematyki.

– Jestem pod wrażeniem tegorocznych zgłoszeń, a zwłaszcza ich ogromnej różnorodności: od biotechnologii, poprzez mechatronikę, aż po sztuczną inteligencję. Z radością obserwuję jak konkurs inspiruje kolejne grupy młodych naukowców, dając im możliwość rozwijania umiejętności komunikacyjnych oraz uczestniczenia w globalnej sieci osób pełnych pasji – mówi Andy Williams, dyrektor British Council Polska, współorganizatora konkursu.

Czym się zajmują półfinaliści? M.in. „sprawdzają, co robią zwierzęta, gdy nikt ich nie podgląda”, „odwalają za innych brudną robotę”, „opisują satysfakcję za pomocą wzorów matematycznych” oraz „dbają o bezpieczeństwo w cyberświecie”.

Pasja do nauki rozprzestrzenia się jak wirus. Jednego z półfinalistów zaraził nią nauczyciel fizyki. Dołącz do tego grona! 1 marca przyjdź do Centrum Nauki Kopernik i daj się zainspirować, obserwując wystąpienia uczestników i uczestniczek. Wstęp wolny!

KALENDARIUM POLSKIEJ EDYCJI FAMELAB 2014:

  • Półfinały: 1 marca 2014, godz. 13:00-18:30, Centrum Nauki Kopernik
  • Warszaty MasterClass: 29-30 marca 2014
  • Finał krajowy: 10 maja 2014, Centrum Nauki Kopernik
  • Finał międzynarodowy: 3-8 czerwca 2014, Cheltenham, Wielka Brytania
Więcej:FameLabnauka