Polska nie do zniszczenia. Będziemy zestrzeliwać pociski, jak kaczki

Firma MBDA podpisała istotne porozumienie z Polską Grupą Zbrojeniową (PGZ), dotyczące wsparcia w realizacji programu NAREW, który został zaprojektowany na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Polska nie do zniszczenia. Będziemy zestrzeliwać pociski, jak kaczki

Ważna umowa w realizacji programu NAREW. Dzięki owocom tych prac Polska będzie nie do zniszczenia

NAREW ma wyposażyć Polskę w nowoczesny mobilny system obrony przeciwlotniczej, który będzie zdolny do przeciwdziałania zagrożeniom zarówno obecnym, jak i dopiero co powstającym, które zbliżą się do stanowiska ogniowego na odległość ponad 40 km. Pierwsze kroki ku temu podjęto już przed wieloma laty, bo to w 2017 roku MBDA i PGZ podpisały porozumienie co do współpracy. Następnie umowy wykonawcze dla systemu NAREW zostały podpisane przez PGZ z Agencją Uzbrojenia we wrześniu bieżącego roku, a dzięki najnowszemu kontraktowi, PGZ zyska możliwość wypełnienia zobowiązań wynikających z tych umów, których wartość przekracza 4 miliardy funtów, czyli około 20 mld złotych.

Czytaj też: Czy da się płacić każdym zegarkiem? Polska firma Invis pokazuje, że można znacznie więcej

Nowy etap realizacji zostanie osiągnięty poprzez zdefiniowanie zasad transferu kluczowych technologii oraz know-how z MBDA do PGZ. W efekcie konsorcjum PGZ-NAREW będzie mogło wyprodukować na terenie Polski ponad 1000 przeciwlotniczych pocisków rakietowych CAMM-ER oraz ponad 100 wyrzutni do systemu NAREW. Transfer technologii w ramach projektu NAREW, a także rozwój polskiego sektora przemysłowego, który jest jego konsekwencją, podkreślają unikatowość partnerstwa obronnego między Wielką Brytanią a Polską, otwierając drogę dla dalszych, głębokich relacji w dziedzinie zaawansowanych systemów uzbrojenia.

Skala i cel programu NAREW są imponujące – idzie o budowę polskiej tarczy przeciwlotniczej przy użyciu naszych rakiet z rodziny CAMM i wyrzutni iLauncher, które będą chronić całe polskie niebo. Transfer technologii w NARWI zapewni Polsce suwerenne zdolności w zakresie zaawansowanego uzbrojenia. Jesteśmy bardzo dumni z zaufania, jakim obdarzyła nas Polska i cieszymy się na myśl o przyszłości partnerstwa z jedenastoma podmiotami tworzącymi Konsorcjum PGZ-NAREW – skomentował Eric Béranger, prezes MBDA.

Czytaj też: Polska marynarka rośnie w siłę. Tak właśnie buduje się potęgę

NAREW to najnowsza inicjatywa w ramach projektów polskiego systemu obrony powietrznej, w której wykorzystuje się pociski z rodziny CAMM. Współpraca MBDA i PGZ zaowocowała już realizacją pierwszego projektu w 2022 roku, znanego jako Mała Narew, który został zrealizowany jako odpowiedź na pilne wymagania operacyjne. Drugi kontrakt, dotyczący systemu PILICA+, został zawarty na początku 2023 roku. Firma bierze również udział w programie budowy fregat MIECZNIK oraz współpracuje z PGZ nad badaniami co do dla przyszłego wspólnego pocisku CAMM-MR. Co więcej, MBDA i PGZ pracują wspólnie nad projektem niszczyciela czołgów OTTOKAR BRZOZA, więc relacje są znacznie bardziej rozległe.