Polski projekt RoboCORE z sukcesami na Kickstarterze

Polski start-up Husarion sfinansuje nowatorski projekt RoboCORE dzięki funduszom zebranym w serwisie Kickstarter.

RoboCORE zdobył niezbędne finansowanie  jeszcze przed zakończeniem czasu zbiórki. W serwisie Kickstarter.com udało się zebrać ponad 50 tys. dolarów potrzebnych do rozpoczęcia produkcji. Pełne sfinansowanie kampanii „serca robotów” pozwoli firmie z Krakowa zrealizować wizję nowatorskiej platformy, która stanie się centralnym elementem nowych konstrukcji. Umożliwią one proste i tanie tworzenie robotów bez specjalistycznej wiedzy.

Dzięki zebranym funduszom produkcja modułów RoboCORE ruszy najpóźniej w maju, a pierwsi wspierający, którzy przekazali na rzecz zbiórki odpowiednią kwotę, otrzymają własne robotyczne serca w lipcu tego roku.

– Jesteśmy bardzo wdzięczni społeczności Kickstarter za udzielone nam wsparcie. Dzięki sukcesowi kampanii jesteśmy o krok bliżej do upowszechnienia robotyki konsumenckiej i wprowadzenia przystępnej technologii konstrukcyjnej do powszechnego użytku – mówi Dominik Nowak, prezes krakowskiej firmy Husarion.

RoboCORE to połączenie elektroniki i oprogramowania w obudowie o kształcie przypominającym anatomiczne serce. Urządzenie oferuje funkcjonalności niedostępne w innych systemach robotyki, takie jak sterowanie i programowanie z dowolnego miejsca na świecie czy strumieniowanie audio/wideo przez Internet. Rozbudowane peryferia, wydajny procesor i intuicyjne oprogramowanie sprawiają, że wyobraźnia użytkownika RoboCORE jest praktycznie nieograniczona.

Dzięki urządzeniu stworzenie prostego robota zajmuje osobom z podstawową wiedzą programistyczną od kilkudziesięciu minut do kilku godzin. Do budowy prostych robotów do zdalnej obecności (tzw. roboty telepresence) z wykorzystaniem modułów RoboCORE można wykorzystać nieużywane, kurzące się w szufladach smartfony i tablety, by następnie za pomocą Wi-Fi lub sieci komórkowej (3G, LTE) połączyć gotową konstrukcję z aplikacją w chmurze.

Działająca w modelu chmury aplikacja RoboCORE stanowi centrum zarządzania wszystkimi robotami, jakimi dysponuje użytkownik. Można zalogować się do niej przez przeglądarkę internetową, a następnie z jej poziomu z dowolnej lokalizacji programować robota, sterować nim czy udostępnić projekt znajomym.

RoboCORE ma za zadanie usunąć barierę wejścia dla wielu potencjalnych idei biznesowych, a nowo powstałe firmy będą tworzyć roboty rozwiązujące konkretne ludzkie problemy. Moduł będzie przydatny także dla hobbystów, mogących dzięki niemu tworzyć dotąd trudne do zaprojektowania i wykonania konstrukcje. Co istotne, jest on kompatybilny z dowolnym systemem mechaniki, wliczając w to rozwiązania z popularnych zestawów LEGO® MINDSTORMS®.

Niewielkie (115 x 125 mm w wersji podstawowej oraz 82 x 82 mm w wersji mini) urządzenie kryje w sobie szereg podzespołów udostępniających duże możliwości rozbudowy. Wewnątrz znaleźć można m.in. mikrokontroler z rdzeniem Cortex-M4, miniaturowy komputer Intel Edison z Wi-Fi i Bluetooth 4.0, porty dla silników DC z enkoderami, porty dla czujników, moduły rozszerzeń (np. dla serwomechanizmów), slot na karty micro-SD i wejście micro-USB.


Spółka Husarion została założona w Krakowie w 2013 roku przez Dominika Nowaka i Radosława Jaremę, dwóch absolwentów Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, pasjonatów robotyki, mechaniki, elektroniki i telekomunikacji. Firmie udało się pozyskać finansowanie z Funduszu Zalążkowego Krakowskiego Parku Technologicznego, co pozwoliło rozpocząć pracę nad kolejnymi prototypami RoboCORE. Do zespołu wkrótce dołączyli utalentowani inżynierowie i programiści, wielokrotnie nagradzani w międzynarodowych konkursach, m.in. Europejskiej Agencji Kosmicznej. Po 18 miesiącach wytężonej pracy Husarion pokazał swój projekt światowej społeczności Kickstartera, zdobywając ich zaufanie oraz dofinansowanie w wysokości ponad 50 000 USD. W tym celu powołano do życia spółkę-córkę Husarion Inc. z siedzibą w stanie Delaware w USA.