Polskie technologie wspierają niepełnosprawnych [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania mojej audycji na antenie TOK FM w najbliższą sobotę po godz. 20! Porozmawiamy o tym, jak nowoczesne urządzenia i aplikacje pomagają osobom niepełnosprawnym.

Polacy są w czołówce twórców nowych technologii – także tych, które wspierają osoby z ograniczoną sprawnością. Przykładem może być aplikacja Face Controller, której twórcy – zespół Power of Vision z Politechniki Rzeszowskiej – zakwalifikowali się do finału prestiżowego konkursu Imagine Cup 2014. Ale są też polskie firmy, które już funkcjonują na rynku i wprowadzają nowatorskie usługi dla niesłyszących czy niewidomych (pisaliśmy o tym kiedyś w artykule „Filmy dla uszu, muzyka dla pośladków”). Psycholodzy i terapeuci mają zaś do dyspozycji aplikacje, które pomagają im nawiązać kontakt z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie.

Temat jest mi bliski z wielu powodów, dlatego do udziału w najbliższym odcinku audycji „Człowiek 2.0” zaprosiłem:

Projekt 4naviS pozwala niewidomym na korzystanie ze zdalnej pomocy przewodnika:

Z kolei Migam.pl zajmuje się zdalnymi tłumaczeniami na język migowy, a także pracuje nad automatycznym tłumaczem:

Warto uważnie słuchać tego odcinka, ponieważ do zdobycia będzie półroczna prenumerata magazynu „Focus“! Szczegóły na antenie w trakcie audycji. Odcinek został przetłumaczony na polski język migowy – filmy z tłumaczeniem znajdziecie na kanale YouTube TOK FM.

Audycji możecie posłuchać 7 czerwca po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępna jako podcast na stronie archiwum oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Zapraszam!