Naukowcy z tamtejszego Instytutu Archeologii zorganizowali ekspertyzy dotyczące ozdób odnalezionych w miejscach pochówku wywodzących się z późnej kultury łużyckiej. Tym sposobem autorzy nowych badań doszli do wniosku, że wykorzystywany w produkcji tych artefaktów ołów pochodził z ziemi olkuskiej.
Czytaj też: Artefakty sprzed 50 000 lat zawierają tajemnicze symbole. Naukowcy określili ich przeznaczenie
To z kolei prowadzi do sugestii, w myśl której prowadzona w tym regionie eksploatacja złóż ołowiu miała miejsce o 1000 lat wcześniej niż można było dotychczas zakładać. Najnowszych informacji w tej sprawie dostarczył portal Olkusz Nasze Miasto. Jak się okazuje, krakowscy archeolodzy wykorzystali metodę proweniencji izotopowej, na podstawie której uznali, iż ołowiane ozdoby wywodzące się z wczesnej epoki żelaza były wytwarzane z wykorzystaniem materiałów pochodzących z olkuskich złóż siarczku ołowiu.
Nieco ponad 30-tysięczne miasto położone w województwie małopolskim przykuło uwagę ekspertów właśnie za sprawą odkryć dokonanych w okolicy. O ile wcześniej informacje dotyczące eksploatacji wspomnianych złóż odnosiły się do czasów średniowiecza oraz okresu rzymskiego, tak teraz pojawiły się dowody wskazujące na realizację tego procederu co najmniej tysiąc lat wcześniej.
Archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego odnaleźli dowody na eksploatację złóż ołowiu w okolicach Olkusza sięgającą VIII/VII wieku p.n.e.
Mówiąc krótko, wydobycie ołowiu w okolicach dzisiejszego Olkusza było prowadzone już w ciągu I tysiąclecia p.n.e. Jak dodaje dr Karol Dzięgielewski z Uniwersytetu Jagiellońskiego, dowody te są zarazem najstarszymi wskazującymi na prowadzenie wytopu jakiegokolwiek metalu z rud pozyskanych na ziemiach polskich. Pokazuje to, jak sensacyjne są powyższe ustalenia.
Co więcej, archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego wykazali, że wydobycie oraz hutnictwo rud metali na obszarze, który teraz tworzy Polskę, miało miejsce już w VIII-VII wieku p.n.e. i dotyczyło nie miedzi – jak dotychczas sądzono – lecz ołowiu. Z wykorzystaniem tego ostatniego tworzono później różnego rodzaju przedmioty, takie jak zawieszka, naszyjnik i kółko.
Czytaj też: Prehistoryczne narzędzia z Rumunii zmieniają historię ludzkości. Niesamowite odkrycie archeologów
Tego typu artefakty były często umieszczane w miejscach pochówku. W ten sposób nasi odlegli przodkowie prawdopodobnie chcieli zapewnić zmarłym pomyślność w życiu pozagrobowym. Analiza takich znalezisk dostarcza naukowcom informacji na temat zwyczajów pogrzebowych czy pozycji społecznej pochowanych. Powyższe ustalenia pokazują natomiast, że w ten sposób można nawet zgłębiać największe tajemnice dotyczące metalurgii sprzed tysięcy lat.