Pomiar 7 parametrów zdrowotnych w minutę? Możesz to zrobić smartwatchem

Czy w ciągu minuty da się przeprowadzić 7-elementowy pomiar funkcji zdrowotnych bez konieczności wizyty u lekarza? Huawei Watch 4 Pro podejmuje to wyzwanie, tylko czy to jest faktycznie możliwe?
Pomiar 7 parametrów zdrowotnych w minutę? Możesz to zrobić smartwatchem

Wykonywanie pomiarów za pomocą smartwatcha to przyszłość medycyny

Niejednokrotnie słyszałem od lekarzy, że w już w niedalekiej przyszłości samodzielna, wstępna diagnoza za pomocą smartwatcha może stać się standardem. Tylko jak sprawdzić 7 parametrów zdrowotnych w minutę w kraju, w którym samo dostanie się do lekarza w ciągu roku stanowi wyzwanie?

Smartwatch to urządzenie, które w zasadzie zawsze mamy przy sobie. Jest na ogół wyposażony w szereg nowoczesnych i zaawansowanych czujników śledzących nasze zdrowie oraz aktywność. Ich rozwój jest wyraźnie zauważalny. Sam od praktycznie samego początku używam inteligentnych zegarków Huawei i widzę, jak duży postęp dzieje się praktycznie z premiery na premierę. Te same pomiary są dokładniejsze, szybsze i oferują coraz większe możliwości, a wyglądający niemal tak samo czujnik mierzy już nie jeden, a kilka różnych parametrów.

Czy pomiar wykonany zegarkiem można traktować poważnie?

Smartwatch nie jest certyfikowanym urządzeniem medycznym… Nie do końca, bo jest nim choćby Huawei Watch D z wbudowanym ciśnieniomierzem. Oczywiście pomiary wykonane za pomocą zegarka nie zastąpią w pełni, a przynajmniej nie w najbliższych latach, tych wykonanych za pomocą profesjonalnej aparatury medycznej, ale są w stanie w miarę dokładnie monitorować stan naszego organizmu.

Przypomnijcie sobie, jak w czasach COVID-u sprawdzaliśmy natlenienie krwi za pomocą tanich, zakładanych na palec pulsoksymetrów? Urządzenie z prostym czujnikiem kosztujące kilkadziesiąt złotych było podstawową diagnostyką pokazującą, że z naszym organizmem coś jest nie tak. Tu mamy urządzenie za nawet ponad 2000 zł, więc możemy oczekiwać dokładnych pomiarów.

Zegarek jest w stanie wykonać podstawowe pomiary, które mogą nam zasygnalizować, że z naszym organizmem dzieje się coś niedobrego. Podwyższone ciśnienie, przyśpieszony puls, zbyt niskie natlenienie krwi, a nawet migotanie przedsionków czy spadek poziomu cukru. W przypadku tego ostatniego na razie jeszcze nie w Europie, ale w Chinach powoli staje się to możliwe i jest kwestią czasu, aż nowe możliwości zawitają też do nas. Każdy z tych pomiarów, kiedy powtarzalnie daje złe rezultaty, to znak, że trzeba się pilnie skontaktować z lekarzem.

A co konkretnie jesteśmy w stanie zmierzyć za pomocą zegarka w ciągu zaledwie jednej minuty?

Ocena 7 parametrów zdrowotnych w ciągu jednej minuty z Huawei Watch 4 Pro

Huawei Watch 4 Pro, który jest bohaterem tego materiału, w ciągu zaledwie jednej minuty jest w stanie sprawdzić 7 parametrów zdrowotnych naszego organizmu. Służy do tego funkcja Zdrowie na oku, umieszczona w centralnej części Menu głównego zegarka. W skład pomiaru wchodzą:

  • Pomiar tętna – klasyczny pomiar pulsu, czyli jeden z najstarszych pomiarów, obok liczenia kroków, jaki był dostępny w inteligentnych zegarkach. Pomiar mówi nam, ile razy nasze serce bije w ciągu jednej minuty. Prawidłowy puls powinien mieścić się w zakresie 60-100 uderzeń na minutę.
  • Poziom natleniania krwi – znany też jako saturacja, czy pomiar SpO2. Jak wskazuje nazwa, jest to poziom tlenu we krwi. U zdrowej osoby wynik powinien znajdować się w przedziale 95-100%, a u osób starszych może nieco spaść, do 93%.
  • Poziom stresu – jest mierzony na podstawie m.in. zmiany rytmu pracy serca. Kiedy się denerwujemy, nasz puls, ale też oddech, przyśpieszają. Nie zawsze jesteśmy w stanie sami to zauważyć, więc zegarek skutecznie nas o tym poinformuje.
  • Temperatura skóry – czujnik umieszczony na dekielku zegarka ma również wbudowany termometr. Działa on w taki sam sposób, jak dowolne termometru mierzące temperaturę skóry. W tym wypadku pomiar jest wykonywany na nadgarstku, więc wartość prawidłowa to ok 32 stopni Celsjusza, a nie ok 36 stopni jak w przypadku pomiaru skóry głowy.
  • EKG – elektrokardiografia, czyli pomiar oceniający rytm pracy serca. Obrazując, jest to sprawdzenie, czy nasze serce bije w sposób równomierny. Pojawiające się anomalie mogą wskazywać różne problemy, takie jak choćby migotanie przedsionków. Wynik jest przedstawiany w formie wykresu i zegarek podpowie nam, czy uzyskany wynik jest prawidłowy.
  • Pomiar sztywności tętnic – PWV (ang/ Pulse Wave Velocity) jeśli nasze tętnice są zbyt sztywne, mają mniejszą zdolność do zmiany objętości w przypadku zwiększenia ciśnienia krwi. Wynik podawany jest w metrach na sekundę i jest to wartość opisująca prędkość fali tętna. Wynik prawidłowy dla osoby w wieku ok 30 lat to poniżej 8 m/s i rośnie on w zależności od wieku.
  • Pomiar sprawności płuc – ciekawe badanie przypominające spirometrię, ale bez dmuchania w rurkę. Do pomiaru zegarek wykorzystuje wbudowany mikrofon, w kierunku którego musimy zakaszleć oraz zaawansowane algorytmy, które analizują dźwięk i są w stanie wykryć potencjalne problemy z płucami.

Do wykonania pomiarów potrzebujemy miejsca do siedzenia i chwili spokoju. Nie można ich wykonywać w biegu, czy po wysiłku. Usiądźmy wygodnie, poświęćmy kilka minut na uspokojenie oddechu i pozostaje nam tylko uruchomić pomiar. Do części z nich, takich jak EKG, konieczne jest przyłożenie palca wskazującego do elektrody zegarka, o czym poinformuje nas odpowiedni komunikat na ekranie. Dzięki temu tworzymy obwód zamknięty, po którym mogą swobodnie przemieszczać się sygnały czujników Watcha 4 Pro.

Wyniki zobaczymy w formie skróconej na ekranie zegarka lub zaprezentowanie nieco bardziej rozbudowanie na smartfonie, w aplikacji Zdrowie Huawei. Wykonując pomiary regularnie, dzięki funkcji Healt Trend będziemy mogli zobaczyć, jak długoterminowo zmieniają się poszczególne parametry.

Huawei Watch 4 Pro to zdrowotny asystent, którego zawsze masz przy sobie

7-punktowa analiza parametrów zdrowotnych to tylko część możliwości zegarka Huawei Watch 4 Pro. Nie zapominajmy o śledzeniu aktywności fizycznej, z rozbudowanymi funkcjami GPS-u czy monitorowaniu jakości snu. Jeśli się nie wysypiasz i szukasz tego przyczyny to zdecydowanie polecam, to z przeprowadzonych analiz można się dowiedzieć wielu przydatnych rzeczy oraz znaleźć odpowiedź na pytanie – jak spać, żeby się wysypiać?

Kliknij żeby poznać ofertę promocyjną Huawei Watch 4 Pro

Jak jak zaznaczaliśmy wcześniej, cały czas pamiętamy, że pomiary wykonane za pomocą zegarka to tylko informacja dla nas, że z naszym organizmem może się dziać coś niedobrego. Nie jest to wiążąca diagnostyka, która zastąpi nam regularne wizyty kontrolne u lekarza, ale w zupełności wystarcza do tego, aby kontrolować zdrowie na co dzień. Z czasem możliwości zegarków będą rosły, ale już dzisiaj Huawei Watch 4 Pro skutecznie pokazuje, jak duże znacznie pod kątem zdrowia mogą mieć smartwatche.

Do 9 lipca trwa specjalna oferta premierowa, w ramach której do zegarka dostaniemy gratis w postaci słuchawek Huawei FreeBuds 5i. Huawei Watch 4 Pro dostępny jest w 3 wersjach: Classic (skórzany pasek i tytanowa koperta) oraz Blue edition (kompozytowy niebieski pasek, tytanowa koperta), które kosztują 2399 zł, a także Huawei Watch 4 Pro Elite, z tytanową kopertą i tytanową bransoletą za 2799 zł. Szczegóły na stronie internetowej Huawei.

Lokowanie produktu: Huawei