Naukowcy się mylili? Pomiary dotyczące fotowoltaiki mogły być błędnie wykonywane

Badania poświęcone tandemowym ogniwom słonecznym wykazały, że prowadzone do tej pomiary mogły być wykonywane w niewłaściwy sposób. Rzutowało to na ostateczne wyniki.
Naukowcy się mylili? Pomiary dotyczące fotowoltaiki mogły być błędnie wykonywane

Tak przynajmniej twierdzą przedstawiciele King Abdullah University of Science and Technology w Arabii Saudyjskiej. Celem ich badań był współczynnik temperaturowy prądu zwarciowego w ogniwach składających się z krzemu i perowskitów. Jeśli dotychczasowe doniesienia się potwierdzą, to wyjdzie na jaw, że parametr ten jest niewłaściwy w kontekście określania wydajności tego typu modułów.

Czytaj też: Energetyka wiatrowa przekroczyła kolejną granicę. Jeszcze niedawno jej osiągnięcie wydawało się niemożliwe

O szczegółowych ustaleniach saudyjscy naukowcy piszą na łamach ACS Energy Letters. Jak wyjaśniają, przeprowadzili oni testy dotyczące tandemowego urządzenia perowskitowo-krzemowego o wydajności 29%. Próby te odbywały się w temperaturach od 25 do 65 stopni Celsjusza. Doszli do wniosku, że nie było możliwości przewidywania zmian natężenia w ogniwach tandemowych tak, jak ma to miejsce w przypadku urządzeń z pojedynczym złączem.

Głównym założeniem prowadzonych badań było sprawdzenie, czy współczynnik temperaturowy prądu zwarciowego – określany w warunkach standardowego oświetlenia – odzwierciedla rzeczywiste działanie tandemowych ogniw słonecznych. Wyciągnięte dzięki wykonanym eksperymentom wnioski powinny przynieść praktyczne korzyści w kontekście rozwoju tandemowych ogniw słonecznych. 

Naukowcy z Arabii Saudyjskiej wzięli pod uwagę współczynnik temperaturowy prądu zwarciowego w tandemowych ogniwach słonecznych opartych na krzemie i perowskitach

Wśród czynników, które powinny być brane pod uwagę w tym zakresie, członkowie zespołu badawczego wymieniają zewnętrzną wydajność kwantową subkomórek perowskitowych, pasmo wzbronione perowskitu, lokalne widmo słoneczne i zakres temperatur roboczych. Jak podsumowują, współczynnik temperaturowy prądu zwarciowego w tandemowych ogniwach słonecznych opartych na krzemie i perowskitach może być ujemny, dodatni bądź mieszany. Jest to zależne od widma słonecznego i zakresu temperatur, w jakich działają takie moduły. 

Czytaj też: Nowa era lotnictwa. Tym sprzętem Rolls-Royce zrewolucjonizuje całą awiację

Ostatnimi czasy pojawiało się sporo sprzecznych komunikatów na temat pomiarów dotyczących fotowoltaiki. Szczególne zamieszanie powstało za sprawą dwóch oddzielnych badań poświęconych spadkom wydajności instalacji solarnych na przestrzeni lat. O ile dane zebrane w Niemczech wykazały, iż takie moduły mają nawet wyższą od oczekiwanej żywotność, tak informacje dostarczone przez badaczy z Ghany wskazały na znacznie mniej optymistyczny scenariusz.