Pompa insulinowa

Pompa insulinowa jest niewielkim urządzeniem umożliwiającym stałe dostarczanie organizmowi insuliny bez konieczności robienia wielokrotnych zastrzyków.

Główny element pompy to elektronicznie sterowany precyzyjny silniczek, który działając na tłok miniaturowej “strzykawki” z insuliną powoduje wstrzyknięcie dokładnie odmierzonej dawki hormonu. Insulina jest pompowana przez zestaw infuzyjny: specjalną cienką rurką połączoną z igłą wbitą pod skórę. Wkłucie pozostaje w jednym miejscu przez ok. 1 – 3 dni, po czym jego miejsce należy zmienić. Insulina jest podawana przez pompę na dwa różne sposoby. Dawkę bazową pompa podaje bez względu na to czy spożywa się jakieś posiłki, czy też nie. Natomiast bolusy – jednorazowe duże dawki, wstrzykiwane są przed posiłkiem. Pacjent może zaprogramować dozowanie insuliny z dokładnością do 0,1 jednostki. Żadna igła czy nawet najnowocześniejszy pen nie daje takiej możliwości.

Przy stosowaniu pompy całkowite zapotrzebowanie na insulinę zmniejsza się o 15 – 20%. Mniej jest także ukłuć (zamiast kilku dziennie – jedno raz na kilka dni). Ponadto pompa ma wbudowany alarm, który włącza się w przypadku wystąpienia usterek. Każda sytuacja alarmowa ma przypisany do niej sygnał. Można więc od razu zorientować się, czy np. wyczerpały się baterie czy może zabrakło insuliny.

Jednak to urządzenie nie jest w stanie całkowicie zastąpić zdrowej trzustki, więc jego używanie wcale nie zwalnia z konieczności kontrolowania poziomu cukru we krwi. Czasem nawet konieczne są częstsze pomiary. W fazie badań klinicznych znajduje się już nowa generacja tych urządzeń. Są one w całości wszczepiane pod skórę, połączone z miernikiem poziomu glukozy i kontrolowane za pomocą małego “pilota”.

Zalety stosowania pompy insulinowej:

Mało zastrzykówDuża dokładność dawkiWiększa dyskrecja

Minusy stosowania pompy insulinowej:

CenaNoszenie pompy ogranicza nieco chorego, trzeba uważać, aby w np.czasie uprawiania sportu nie uszkodzić pompyBardzo znikoma, ale możliwa szansa, że pompa ulegnie uszkodzeniu, a chory nie będzie tego świadomy (urządzenie nie zaalarmuje go)

Insulina była pierwszym lekiem wytworzonym dzięki inżynierii genetycznej. Jest stosowana u ludzi od 1982. Dzięki akcji WOŚP, w Polsce (jako pierwszym kraju na świecie) wszystkie dzieci poniżej 10 roku są objęte leczeniem z użyciem pomp insulinowych.


Giętki przewódPlaster przyklejany do ciałaZłącze zestawu infuzyjnegoZbiornik insulinyTłok Gwintowany popychacz tłoka Igła wbijana pod skóręPrzyciski sterujące