Najpopularniejsze rasy psów w Polsce i na świecie. TOP 15

Przyjacielskie beagle, urocze mopsy, a może rodzinne labradory? Które z ras psów są najchętniej wybierane przez ludzi jako codzienni towarzysze? Zobaczmy, jakie są najbardziej popularne rasy psów i czym się charakteryzują.
Najpopularniejsze rasy psów w Polsce i na świecie. TOP 15

Popularne rasy psów: lista

Najlepszy przyjaciel człowieka, wierny kompan, kumpel na dobre i na złe – tak o psach mówią ich posiadacze. Chociaż wszystkie psy łączy jedno – bezgraniczna i bezinteresowna miłość, którą potrafią obdarzyć swojego opiekuna, to ich charaktery różnią się nieco w zależności od rasy do której należą. Na świecie istnieje obecnie około 340 różnych ras psów. Niektóre z nich określa się jak modne rasy psów, popularne psy lub najbardziej znane rasy psów, ponieważ są znacznie częściej wybierane przez ludzi na czworonożnych przyjaciół niż inne rasy.  Oto najpopularniejsze rasy psów.     

 

Owczarek niemiecki

Od wielu lat owczarki niemieckie cieszą się niesłabnącą popularnością we wszelkich rankingach popularnych ras psów. Owczarek, potocznie nazywany „wilkiem” jest psem charakteryzującym się ogromną wszechstronnością. Może być zarówno świetnym tropicielem, jak i ratownikiem, a nawet asystentem niepełnosprawnych osób. Owczarki niemieckie często są psami pracującymi w wojsku, policji i innych służbach mundurowych. Odpowiednio wychowany jest zwierzęciem pewnym siebie, odważnym, ale i mądrym i zdyscyplinowanym.   

 

Yorkshire terier

Wszelkie rankingi przedstawiające najpopularniejsze rasy psów nie mogłyby się obejść bez yorkshire teriera. To prawdziwy wulkan energii zamknięty w małym ciele. Yorkshire terier mimo bardzo niewielkich rozmiarów są odważne, pewne siebie i butne. Posiadają na tyle duże zacięcie i ducha walki, że potrafią postawić się psom wiele większym od siebie. To psy bardzo charakterne i chcące dominować, dlatego potrzebują konsekwentnego opiekuna.  

Sznaucer

Wyróżniamy 3 odmiany tej rasy – sznaucer miniaturowy, średni i olbrzym. Sznaucer miniaturowy, jak sama nazwa wskazuje jest najmniejszą odmianą. Charakteryzuje go niezwykła żywotność, czujność i nieustraszenie. Sznaucer średni jest nieco mniej pobudliwy niż miniatura, ale bardziej niż sznaucer olbrzymi. Sznaucery olbrzymie zaś są najspokojniejsze wśród wszystkich 3 odmian, ale nie brak im ciekawości świata i odwagi. Niezależnie od wielkości, wszystkie sznaucery cechuje inteligencja, lojalność i niezwykła siła charakteru. Mają też spory temperament i lubią dominować. Są chętne do zabawy, ale nie pogardzą też pieszczotami i wylegiwaniem się na kanapie.

 

Labrador retriever  

Labradory to średniej wielkości psy o krótkiej, szorstkiej sierści w kolorze biszkoptowym, czekoladowym lub czarnym. Są to zwierzęta rodzinne, łagodne, radosne, pełne miłości do otoczenia i z entuzjazmem nastawione do świata. Cechuje je także niezwykła pracowitość i szybkie przyswajanie wiedzy, dlatego często są asystentami osób niepełnosprawnych, psami przewodnikami ludzi niewidomych, a także pracują w różnych służbach – np. przy wykrywaniu narkotyków. Ze względu na swoją ogromną przyjazność nie sprawdzają się jako psy stróżujące.

Golden retriever

Goldeny i labradory są przez niektórych ludzi ze sobą mylone ze względu na podobne rozmiary i wygląd. Czym zatem się różnią? Otóż sierść goldenów w przeciwieństwie do sierści labradora jest złota, długa i falowana. Jeśli chodzi zaś o charakter to goldeny są wrażliwsze od labradorów. Bardziej dostosowują się do swojego opiekuna. Potrzebują jego uwagi i towarzystwa.  Są niemal pozbawione agresji i bardzo przyjacielskie. Podobnie jak labradory są idealnymi psami dla rodzin z dziećmi, ale nie nadają się na psy stróżujące.

 

Siberian husky

Przedstawiciele tej rasy często znajdują się na listach najpopularniejszych ras psów nie tylko ze względu na swoje charakterystyczne hipnotyzujące oczy, ale też z powodu wyjątkowego charakteru oraz dużej towarzyskości. Są bardzo energiczne i potrzebują mnóstwo ruchu. Uwielbiają zimę i śnieg.

Buldog francuski

Buldogi francuskie to małe, lecz dość masywnie zbudowane psy. Lubią pieszczoty i wspólną zabawę. Dobrze dogadują się z dziećmi. Przed zakupem buldoga należy pamiętać, że rasa ta szybko męczy się podczas wysiłku fizycznego oraz może wydawać charakterystyczne dźwięki – np. chrząknięcia, chrapanie.

Chihuahua

Do popularnych należy zarówno odmiana długowłosa, jak i krótkowłosa. Chihuahua, mimo swojego niepozornego, nieco zabawnego wyglądu, jest bystrym psem, który chętnie i szybko się uczy. Ponadto jest czujny, odważny i dzielnie pilnuje swojego terenu.

 

West highland white terier    

To niewielkie, białe psy idealne dla rodzin. Są przyjazne, uwielbiają zabawę i towarzystwo ludzi. Westy występują wyłącznie w białym kolorze. Mimo drobnej postury są odważne i pewne siebie, a czasem nawet uparte.

Berneński pies pasterski   

Psy te mają niesamowicie łagodne usposobienie, mimo to doskonale nadają się na stróżów. Przywiązują się do swoich opiekunów i dobrze dogadują się z dziećmi. Niestety, berneńskie psy pasterskie żyją stosunkowo krótko – zwykle do 8 lat.

Cavalier king charles spaniel  

Spaniele to średniej wielkości psy o charakterystycznych zwisających uszach i dużych oczach. Są łagodne, przyjazne i ufne. Uwielbiają pieszczoty i szybko przywiązują się do ludzi.

 

Rottweiler   

To psy o silnej i dominującej osobowości. Mają twardy charakter i uwielbiają wyzwania. Rottweiler jest idealnym psem stróżującym, ponieważ ma duże poczucie własności. Gdy już pokocha, to jest lojalny i pójdzie za swoim opiekunem w ogień. Polecany jest dla osób stanowczych, ponieważ wymaga konsekwentnego wychowania.

Beagle   

Beagle w przeszłości wykorzystywane były podczas polowań jako psy gończe. Obecnie to przyjacielskie i wesołe zwierzęta. W odróżnieniu od innych psów myśliwskich, beagle mocno przywiązują się do swoich właścicieli. Potrzebują dużo ruchu, aktywności i zabawy.

Border collie   

Border collie to pies pasterski. Z tego względu wymaga dużej dawki ruchu, aktywności, a nawet pracy. Potrzebuje zajęcia, które w całości go pochłonie i będzie stymulowało jego umysł. Border collie doskonale odnajduje się w psich sportach.

Shih tzu   

Shih tzu to radosne, małe pieski do towarzystwa.  Energiczne, ale odpowiednio wychowane potrafią być grzeczne i zdyscyplinowane. Są wierne i przywiązane do właściciela, mimo to cechuje je też niezależność i upór.  

Najpopularniejsze rasy psów w Polsce i na świecie   

Jaki jest najpopularniejsza rasa psa w naszym kraju? Jest to owczarek niemiecki. Te najpopularniejsze psy w Polsce zawdzięczają swoją sławę nie tylko kultowym postaciom z polskich seriali, takim jak Szarik czy pies Cywil, ale również swojemu niezwykłemu charakterowi i mądrości.

Skoro wiemy, jaki pies jest najczęściej spotykany w Polsce to zobaczmy jak wygląda ranking ras na całym globie. Na przestrzeni lat zmieniała się popularność poszczególnych ras na świecie. Ranking najmodniejszych psów różni się również w zależności od kraju. Mimo to w ogólnym zestawieniu od wielu lat na listach najpopularniejszych psów świata prym wiodą rasy takie jak owczarek niemiecki, labrador retriever i golden retriever oraz yorkshire terier.