Pokaż, gdzie masz pryszcze, a dowiesz się, co ci dolega. Te na policzkach? Od telefonu

Potrafią być bolesne, denerwujące, zawsze pojawiają się wtedy, gdy są najbardziej niepotrzebne… Okazuje się jednak, że pryszcze mogą być bardzo skutecznym narzędziem diagnostycznym.
Pokaż, gdzie masz pryszcze, a dowiesz się, co ci dolega. Te na policzkach? Od telefonu

Jeśli mieliście z nimi kłopoty podczas dojrzewania, albo dalej borykacie się z pojawianiem się nieproszonych gości na skórze – przeczytajcie nasze zestawienie. Według dr Joshui Zeichnera z szpitala Mt Sinai w Nowym Jorku można z nich wyczytać wiele na temat swojego zdrowia. 

Pomiędzy brwiami i na nosie

Według lekarza to oznaka dużego stresu oraz wyraźny znak przechodzenia przez okres dojrzewania. Reakcją obronną organizmu na zagrożenie jest między innymi wzmożenie produkcji adrenaliny, a to przekłada się na aktywność naszych gruczołów potowych i łojowych. 

 

 

Linia włosów

Możliwe, że używasz zbyt często i zbyt dużo kosmetyków do włosów, które zatykają pory twojej skóry. Możliwe także, że za często odgarniać włosy brudnymi rękoma wcierając tłuszcz w pory skóry. 

 

Dookoła ust

Najprawdopodobniej winna jest dieta. Za dużo kwaśnych i tłustych potraw, które blokują pory skóry. Jeśli właśnie jadłeś hamburgera lepiej umyj ręce, zanim dotkniesz nimi twarzy. 

 

 

Policzki

To oznaka, że także musisz częściej myć ręce przed kontaktem z tą częścią skóry. Ale to nie wszystko – możliwe, że winny jest także twój telefon. Zdarza ci się czyścić jego klawiaturę lub ekran? No właśnie, a przecież jest on z tobą wszędzie i dotykasz go rękoma cały czas. To doskonałe miejsce dla bakterii i zanieczyszczeń do podróżowania. 

 

Uszy

Najczęściej powiązane jest to z odwodnieniem i recepta jest prosta – pij więcej wody, odstaw słodkie napoje. 

 

 

Na ramionach

Często związane jest to ze schorzeniem skóry nazywanym rogowaceniem mieszkowym. Pojawiające się na ciele wypryski przypominają opryszczkę i potrafią być bardzo dokuczliwe. To dziedziczne i dość często występujące schorzenie związane z nadmierną ilością keratyniny w mieszkach włosowych. 

Lekarze polecają oczyszczać taką skórę łagodnymi środkami czystości, nie zwykłym mydłem lub żelami pod prysznic. Zamiast gorących kąpieli warto brać także chłodne prysznice i używać nawilżaczy do skóry. 

 

 

Gdziekolwiek indziej

Nie ma co do tego pewności, może to być związane z czymś poważniejszym, choć niekoniecznie. Nie szukaj odpowiedzi w internecie, skontaktuj się z dermatologiem, który udzieli fachowej porady. 

– Jest przewlekłą chorobą zapalną gruczołów łojowych i ujść mieszków włosowych głównie w okolicach łojotokowych. Charakteryzuje się występowaniem wykwitów niezapalnych (zaskórniki) oraz zapalnych (krosty, torbiele) – tłumaczy dermatolog dr Bartosz Pawlikowski.

Ze względu na charakter zmian wyróżniamy – jak podaje specjalista:

– Trądzik młodzieńczy – grudki, zaskórniki, krosty
– Trądzik ropowiczy – głębokie zmiany ropne, torbiele z tendencją do bliznowacenia 
– Trądzik guzkowo-torbielowy – guzki i torbiele
– Trądzik skupiony – zlewające się ogniska naciekowe obecne również na pośladkach, w pachwinach i pachach
–  Trądzik bliznowcowy – zmiany zapalane ustępują z pozostawieniem blizn
–  Trądzik piorunujący – zmianom trądzikowym towarzyszą objawy ogólne (wzrost temperatury ciała, bóle stawowo-mięśniowe, osłabienie)
– Trądzik odwrócony – przetoki i guzy z treścią ropną w okolicy pach, pachwin, między pośladkami, wokół odbytu i narządów płciowych

 

 

Źródło: Indy100