Powierzchnia Plutona jak skóra węża. Zobacz nowe zdjęcia z sondy New Horizons!

NASA prezentuje kolejne zdjęcia wykonane przez sondę New Horizons, które stopniowo docierają do Ziemi. Na nowym zdjęciu widać fragment powierzchni Plutona z górami, które przypominają skórę węża.

Sonda New Horizons przeleciała w pobliżu Plutona 14 lipca 2015 r. Od tamtej pory przesyła na Ziemię nowe zdjęcia i inne dane na temat tej odległej, karłowatej planety.

Niedawno do naukowców dotarły dane dotyczące rozmieszczenia metanu zestalonego jako lód. Utworzono na ich podstawie mapę obejmującą część powierzchni Plutona. Jej analiza wskazuje, że rozkład metanu na Plutonie jest skomplikowany.

Są obszary z większymi koncentracjami, szczególnie równiny i obrzeża kraterów, a także miejsca, gdzie metan wcale nie występuje, np. w centrach kraterów i na ciemnych obszarach. Duże ilości metanu znajdują się na równinie Sputnik Planum, natomiast w górach obok niej nie odnaleziono metanu, podobnie jak na obszarze o nieformalnej nazwie Cthulhu Regio, gdzie metan występuje tylko na kilku odizolowanych obrzeżach kraterów.

Jedno z najciekawszych zdjęć Plutona dotarło na Ziemię 19 września 2015 r. Widać na nim różne kolory, które nieco uwypuklono, aby lepiej dostrzec szczegóły budowy powierzchni. Dodatkowo do jego opracowania wykorzystano też dane z zakresu podczerwonego. Efekt jest bardzo ciekawy – powierzchnia Plutona przypomina wyglądem skórę węża. Zdjęcie to jest dowodem na to, że budowa i geologiczna historia tej planety jest bardzo złożona.

Czytaj więcej: