Poznaj 3 dobrze płatne stanowiska w IT, które nie wymagają programowania

Marzy Ci się ciekawa, dobrze płatna praca, którą na dodatek można wykonywać zdalnie? Szukaj jej w branży IT, jednym z najszybciej rozwijających się sektorów gospodarki w Polsce. I nie, wcale nie musisz być programistą, by pracować dla firm technologicznych – poznaj 3 popularne stanowiska w IT bez kodowania!
Poznaj 3 dobrze płatne stanowiska w IT, które nie wymagają programowania

Branża IT przeciętnej osobie kojarzy się z dwiema rzeczami: wysokimi zarobkami i byciem programistą. Faktycznie trudno polemizować z tym, że w IT można dobrze zarobić – ale warto wiedzieć, że Twoja praca niekoniecznie musi polegać na pisaniu kodu.

Jak wejść do IT bez umiejętności kodowania? Oto 3 ścieżki zawodowe w tej branży, które też są bardzo ciekawe i dobrze płatne!

1. QA engineer (tester) – praca z gotowym kodem

Nikt z nas nie jest nieomylny, a w sektorze IT błędy mogą kosztować naprawdę sporo. Właśnie dlatego firmy potrzebują nie tylko programistów, którzy napiszą kod i stworzą aplikację, ale i testerów, którzy dokładnie sprawdzą, czy wszystko działa tak, jak powinno.

QA engineer (popularnie: tester), to osoba, która na co dzień kontroluje jakość wytwarzanego kodu. Na wiele sposobów sprawdza aplikacje, strony i gry pod kątem ewentualnych błędów. Jeśli jakieś dostrzeże, opisuje je i zgłasza programistom, którzy wprowadzą odpowiednie poprawki.

Przykładowe zadania QA engineera to:

 • sprawdzanie, czy oprogramowanie spełnia ustalone wymogi,
 • pisanie testów i zarządzanie nimi, a także analiza ich wyników,
 • zarządzanie błędami,
 • współpraca z działem developmentu (programistami) i project managerem.

QA tester – wymagania wobec kandydatów i czas nauki

Firmy mają wobec przyszłych QA engineerów sporo wymagań. Oprócz umiejętności technicznych (takich jak np. znajomość technik testowania) tester powinien też mieć sporo umiejętności miękkich. Najbardziej pożądane z nich to troska o detale, dokładność i uważność, a także komunikatywność i odnajdywanie się w pracy zespołowej. 

Tester to jedna ze specjalności w IT z najniższym progiem wejścia – od rozpoczęcia nauki do znalezienia pierwszej pracy mogą minąć… zaledwie 3 miesiące. Awans na wyższe stanowisko testerskie zajmuje zwykle rok lub dwa. Dzięki swojej znajomości procesu wytwarzania oprogramowania specjalista QA może też zdecydować się na rozwój w obszarze zarządzania i managementu.

Jak zostać testerem oprogramowania? 

W przypadku początkujących testerów QA kurs to jeden z najbardziej godnych polecenia sposobów nauki. Jego główną zaletą jest to, że materiał w nim jest już wyselekcjonowany i uporządkowany przez ekspertów, a niekiedy (tak jest np. w GoIT) można liczyć również na wsparcie mentora, który jasno wytłumaczy najbardziej zawiłe kwestie. 

Przy wyborze kursu testera oprogramowania warto kierować się tym, czy jest on certyfikowany, czy kładzie nacisk na praktykę i czy można wykonywać przynajmniej część pracy w dowolnie wybranym czasie. Im mniej sztywnych godzin nauki, tym łatwiej będzie ją połączyć z codziennymi obowiązkami i obecnym życiem zawodowym.

Dlaczego warto rozważyć poświęcenie czasu na zgłębienie wiedzy właśnie w tej dziedzinie? Doskonałą motywacją do nauki mogą być zarobki. Młodszy specjalista QA w Polsce zarabia ok. 6 tysięcy złotych brutto, regular QA Engineer – ponad 10 tysięcy złotych brutto, a senior około 16 tysięcy złotych brutto. 

2. UX/UI designer – kreatywna praca w IT bez programowania

Myli się ten, kto myśli, że w IT nie ma miejsca dla kreatywnych umysłów, które nie programują. Obszar, w którym jest go mnóstwo, to właśnie UX/UI design. 

UI (user interface)  i UX (user experience) to dziedziny związane z projektowaniem interfejsów użytkownika. O tym, jak aplikacja wygląda wizualnie – jakie kroje pisma zastosowano, jakie są kolory, jaka będzie hierarchia elementów – mówi UI. Stworzenie funkcjonalnego produktu to rola związana z UX, czyli z budowaniem doświadczeń użytkownika. UX designer decyduje, jak aplikacja będzie działać i co wydarzy się po kolejnych interakcjach na linii użytkownik – produkt cyfrowy.

W codziennej pracy UX/UI designer zajmuje się np.:

 • zbieraniem informacji o projekcie i jego odbiorcach (w tym analizą potrzeb),
 • projektowaniem interakcji i makiet,
 • tworzeniem scenariuszy użytkownika,
 • przygotowywaniem layoutów (układów stron) i prototypów,
 • komunikacją z klientem i zespołem.

Nieodzowne są w tej pracy kompetencje miękkie: umiejętność pracy w zespole, komunikatywność, dociekliwość. Dobry projektant myśli krytycznie i cały czas dąży zarówno do doskonalenia siebie i swojej wiedzy, jak i ulepszania produktu.

Wśród kompetencji twardych prym wiodą: znajomość zasad kompozycji, obsługa programów graficznych (takich jak przede wszystkim Figma, ale również Photoshop, Adobe Illustrator, Miro) oraz umiejętność pracy z kolorami. To praca dla osób, które mają poczucie estetyki lub… chcą je zdobyć, by umieć odróżnić dobrych projektów od złych. Tak, można się tego nauczyć!

UI/UX designer – jak zacząć karierę?

Od czego zacząć naukę, by zostać UI/UX designerem? Kurs online kompleksowo omawiający zarówno tematy związane z projektowaniem, jak i kwestie rekrutacyjne, może okazać się najlepszym wyborem, zwłaszcza jeśli zależy nam na szybkim przebranżowieniu się i wejściu do IT w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Podczas dokonywania wyboru kursu UX/UI należy zwrócić uwagę na to, jak wiele zajęć odbywa się w czasie rzeczywistym i ile pracy można wykonać w dogodnym dla siebie czasie. Istotne jest także to, czy nauka opiera się na praktyce, czy projekty można wykorzystać później w portfolio oraz czy uczestnicy szkolenia mają kontakt z mentorem, który pomoże im uporać się ze szczególnie trudnymi dla nich zadaniami. 

W przypadku UX/UI kurs to skarbnica aktualnej, praktycznej i przede wszystkim sprawdzonej wiedzy – nauka wyłącznie na darmowych źródłach niestety nie zawsze to gwarantuje, bo ta dziedzina stale się zmienia. Na dodatek dzięki kursowi umiejętności wystarczające do wystartowania w branży jako junior UX/UI można zdobyć nawet po pół roku nauki i praktyki! Później oczywiście nadal trzeba się rozwijać, ale prawdopodobnie będzie to już się działo w trakcie realizacji własnych projektów w pracy etatowej lub jako freelancer.

Ile zarabia UX/UI? Zarobki na tym stanowisku są bardzo atrakcyjne – średnie wynagrodzenie doświadczonego UX/UI designera w Polsce to około 13 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Osoby komunikujące się po angielsku z powodzeniem szukają także pracy na rynkach zagranicznych, na których stawki bywają znacznie wyższe.

3. Project manager (PM) – osoba zarządzająca projektami w IT

Nadzór nad działaniami zespołu wytwarzającego oprogramowanie prowadzi project manager. Jego głównym zadaniem jest pilnowanie, by prace szły zgodnie z harmonogramem oraz realizowały założenia i wymagania przedstawione przez klienta.

Project manager odpowiada za projekt całościowo, dlatego planuje pracę zespołu i nią zarządza (np. nadając priorytety poszczególnym zadaniom), pilnuje terminów oraz budżetu, a także dba o dobry przepływ informacji między firmą a klientem.

Typowe zadania project managera to między innymi:

 • nadzorowanie realizacji projektu na wszystkich jej etapach,
 • stała komunikacja z programistami, testerami, designerami i innymi osobami zaangażowanymi w projekt,
 • raportowanie do klienta i do zarządu o postępach prac.

Najważniejsze cechy i umiejętności tego specjalisty? Punktualność, dokładność, komunikatywność i dobre zarządzanie swoim czasem (i czasem innych). Najbardziej pożądani na rynku pracy project managerowie to tacy, którzy są techniczni, tj. znają przynajmniej podstawy programowania. Nie jest to zwykle wymóg konieczny, ale znacznie ułatwia komunikację z zespołami programistów i umożliwia skuteczniejsze wspieranie ich w realizacji projektów. Oczywiście jeśli chcesz, możesz też z czasem nabyć te kompetencje, wcześniej zdobywając doświadczenie jako PM bez znajomości kodowania.

Warto wspomnieć jeszcze o zarobkach. Junior PM zarabia w Polsce średnio ok. 7 tysięcy złotych brutto miesięcznie, regular około 10 tysięcy brutto, a senior około 14 tysięcy brutto. Osoby dobrze znające język angielski mogą szukać ofert pracy zdalnej z całego świata i sięgnąć po podobne kwoty, ale w euro czy dolarach.

Wejście do IT może być proste – poznaj GoIT!

Kursy IT online, z certyfikatem, ze stałym wsparciem eksperta, z nauką w dowolnych godzinach i opcją gwarancji zatrudnienia? To właśnie można znaleźć w GoIT. Ta marka to nie „zwykła” akademia programowania – teoria to zaledwie 10% kursów, aż 70% to praktyka. Pozostałe 20% to feedback do zadań, dzięki któremu nauka przynosi szybsze efekty. Efekt? Kilka tysięcy uczestników kursów, którzy spełnili swoje marzenia o IT i dziś pracują dla firm technologicznych z całego świata. Dołącz do ich grona!

Artykuł sponsorowany

Lokowanie produktu