Poznaj 7 Nowych Cudów Polski! Oto najwspanialsze miejsca w Polsce

Czytelnicy National Geographic Traveler wybrali 7 Nowych Cudów Polski. Te miejsca trzeba zobaczyć.

Jak co roku plebiscyt 7 nowych cudów Polski aktywizował lokalne społeczności do głosowania i promowania swoich okolic na arenie ogólnopolskiej. Były ulotki, filmiki, mnóstwo postów i informacji, które zachęcały do poznania tych wyjątkowych miejsc. W sumie na wszystkich nominowanych oddano ponad 30 000 głosów.

Nie obyło się także bez nagłych zwrotów akcji. Takim ciekawym przypadkiem była rywalizacja o 7. miejsce na liście między Ścieżką Geoturystyczną a Rynkiem w Zamościu. Rynek w Zamościu przez wiele dni utrzymywał się na 7. pozycji, ale przedostatniego dnia głosowania Ścieżka Geoturystyczna zgromadziła potężną liczbę głosów i tym samym wyprzedziła Rynek.

Przedstawiamy finałową siódemkę Nowych Cudów Polski.

 

7. Geopark Łuk Mużakowa, Ścieżka Geoturystyczna (Lubuskie / Łęknica)


(Fot. Adam Brzoza)

Dawne wyrobiska kopalin zalano wodą, dzięki czemu zamieniły się w mieniące się barwami akweny. Podróżując pięciokilometrowym szlakiem pieszym i rowerowym Dawna Kopalnia Babina, bez trudu zauważymy, jak przyroda odzyskuje zmienione przez człowieka środowisko.

6. Roztoczańskie szumy (Lubelskie / Roztocze)


(Fot. Shutterstock)

Niewielkie, ale hałaśliwe mikrowodospady. Ich historia sięga trzeciorzędu, kiedy to zmiany tektoniczne spowodowały powstanie skalnych uskoków. Wędrówka wzdłuż rzek Tanew czy Jeleń pozwala nie tylko się wyciszyć, ale też zagłębić się w dziewicze lasy.

5. Mural, Opowieść śródecka (Wielkopolskie / Poznań)

(Fot. Forum)

Efektowny mural w technice 3D opowiada historię dzielnicy Śródka. Znajdziemy tam księcia, hejnalistę, kota czy sklepik rzeźnika.

4. Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki (Kujawsko-Pomorskie / Toruń)

Obok tego budynku trudno przejść obojętnie: zaprojektowana przez Hiszpana Fernanda Menisa połamana bryła gmachu w efektowny sposób łączy różne style. Jest tu nieco autorskich odniesień do typowego dla Torunia ceglanego gotyku, ale też sporo inspiracji naturą. W niesamowitych wnętrzach kryją się dwie sale koncertowe, scena plenerowa i zaplecze konferencyjne.

3. Szlak kościołów drewnianych Regionu Kozła (Lubuskie / Kępsk, Chlastawa, Kosieczyn)

(Fot. materiały prasowe)

Drewniane kościoły na tym szlaku urzekają harmonią bryły, bogactwem wnętrz i unoszącym się wewnątrz zapachem bejcowanego drewna. Szlak ma 23 km i najlepiej przemierzać go rowerem, zatrzymując się po drodze.

2. Hydropolis (Dolnośląskie / Wrocław)

Na co dzień nie doceniamy, jak ważna jest w naszym życiu woda. Interaktywna wystawa Hydropolis może to zmienić. Schodzimy w morskie głębiny, poznajemy historię inżynierii wodnej i słuchamy fascynującą opowieść o początkach wody w kosmosie.

1. Planetarium EC1 (Łódzkie / Łódź)

(Fot. materiały prasowe)

110 wygodnych foteli, kopuła o średnicy 18 m i ekran sferyczny połączony z systemem projekcyjnym o rozdzielczości 8K czynią z łódzkiego obiektu jedno z najnowocześniejszych planetariów w Polsce. Ciekawy jest też sam budynek dawnej elektrowni z końca XIX wieku.


Do zobaczenia na World Travel Show!

Uroczysta gala wręczenia nagród w plebiscycie „7 nowych cudów Polski” odbędzie się 14 października podczas targów World Travel Show.

World Travel Show odbędą się 14-16 października, na terenie Centrum Targowego Ptak Warsaw Expo. Organizatorzy zaplanowali szereg atrakcji dla zwiedzających oraz dla wystawców.

Obok gali „7 Nowych Cudów Polski”, odbędzie się spotkanie z wyjątkowym podróżnikiem Andrzejem Dobą oraz prezentacja zdjęć dokumentująca wyprawy przez Atlantyk. Targi obfitować będą w pokazy sprzętu sportowego, branżowe konferencje, warsztaty fotograficzne i konkursy ze specjalnymi nagrodami. World Tavel Show to miejsce dla wszystkich miłośników podróży dalekich i bliskich.

Bogaty program imprez towarzyszących pozwoli wszystkim odwiedzającym spędzić aktywny weekend pełen ciekawych dyskusji i inspiracji podróżniczych. Serdecznie zapraszamy.

Mecenasami plebiscytu „7 Nowych Cudów Polskisą Ptak Warsaw Expo, World Travel Show, a patronem medialnym radio Złote Przeboje.