Praga w powiększeniu

Zdjęcie o rozdzielczości 33,8 gigapikseli powstało w wyniku połączenia ze sobą 2 600 oddzielnych ujęć. Zobacz największe w historii panoramiczne zdjęcie Pragi!

360Cities, największy w sieci zbiór oszałamiających zdjęć panoramicznych, zawierających dane georeferencyjne, stworzył zapierający dech panoramiczny obraz Pragi w 360°. Fotografia, na którą składa się 2 600 oddzielnych ujęć, wykonana została ze znajdującej się w czeskiej stolicy wieży Petřín. Z racji swojej rozdzielczości – 33,8 gigapikseli – jest to największe zdjęcie Pragi, jakie kiedykolwiek powstało.

Zdjęcie o wymiarach 260 000 na 130 000 pikseli przygotowane zostało przez założyciela 360Cities, Jeffrey’a Martina. Stanowi ono najnowszy etap w serii unikalnych, gigantycznych obrazów panoramicznych miast powstałych z fotografii przygotowanych z charakterystycznych dla danej lokalizacji wież. Wcześniej wykonano 320-gigapikselową panoramę Londynu z wieży BT Tower. Jednym z miast, które zostanie dodane do serii będzie Tokio.

Do zrealizowanych w przeszłości i związanych z Pragą projektów Martina zaliczamy także największą na świecie panoramiczną fotografię wnętrza, zrealizowaną w dawnej Bibliotece Filozoficznej w Klasztorze na Strahowie oraz 18-gigapikselowe zdjęcie Pragi przygotowane z wieży telewizyjnej Žižkov, czyli poprzednie, rekordowo duże zdjęcie czeskiej stolicy z 2009 roku.

“Tym razem zdecydowaliśmy się na wykonanie zdjęć ze zbudowanej w 1891 roku wieży obserwacyjnej Petřín, skąd widok Pragi jest bardziej romantyczny i wyjątkowy, w porównaniu do ujęć z wieży telewizyjnej. W ten sposób możemy stać się częścią obrazu, a Most Karola czy Teatr Narodowy są właściwie na wyciągnięcie ręki” – powiedział Martin.

Do wykonania tej unikalnej fotografii, 360Cities posłużyło się aparatem Canon 1D-X, zamontowanym na automatycznej głowicy panoramicznej Clauss Rodeon. Aparat, będący najlepszym urządzeniem w klasie Canon SLR, wyposażony był w obiektywy typu „rybie oko” – Canon 28-300 L i 8 – 15. Do złożenia surowych zdjęć wykorzystano workstation Celsius R920, udostępniony przez Fujitsu Technology Solutions Europe.

360Cities stanowi największą na świecie społeczność fotografów panoramicznych. Zobacz zdjęcie.