Prehistoryczna pieczęć znaleziona na wybrzeżu. Skąd się tam wziął ten obiekt?

W mieście Kalba znajdującym się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, nad Zatoką Omańską, archeolodzy odnaleźli mającą około 4000 lat pieczęć. Poświęcone jej badania dostarczyły odpowiedzi na szereg pytań z nią związanych.
Prehistoryczna pieczęć znaleziona na wybrzeżu. Skąd się tam wziął ten obiekt?

Udział w tym niezwykłym przedsięwzięciu wzięli archeolodzy związani z Austriacką Akademią Nauk. Ich działania w regionie trwały od 2019 roku i obejmowały wykopaliska trwające w południowo-wschodniej części Półwyspu Arabskiego. W toku tych ekspertyz naukowcy zdali sobie sprawę, jak istotną rolę w przeszłości pełniło miasto Kalba. 

Czytaj też: Prehistoryczna struktura ukryta w Europie. Ma dziesiątki tysięcy metrów kwadratowych

Ludzie mieszkali tam już we wczesnej epoce brązu i kontynuowali ten proceder do epoki żelaza. Oznacza to, że pomimo zmiennego klimatu i wpływu innych czynników, nasi odlegli przodkowie nieprzerwanie zamieszkiwali Kalbę w okresie od 2500 do 600 roku p.n.e. Sam region był istotny ze względu na funkcjonujące tam sieci handlowe, sięgające od Indusu po Morze Egejskie.

Wyniki badań poświęconych znalezionej w toku wykopalisk pieczęci zostały niedawno zaprezentowane na łamach Antiquity. Autorzy publikacji wyjaśniają, że pieczęcie takie, jak znaleziona w Kalbie, były początkowo produkowane w rejonie Dilmun. Ich datowanie sięga końcówki trzeciego tysiąclecia p.n.e. 

Prehistoryczna pieczęć została znaleziona w czasie wykopalisk prowadzonych w mieście Kalba znajdującym się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Co możemy powiedzieć na temat samego artefaktu? Widać na nim byka i prawdopodobnie lwa, których pozycje sugerują, że zwierzęta są gotowe do ataku. W oparciu o zastosowaną symbolikę, członkowie zespołu badawczego zasugerowali, że pieczęć ta może stanowić swego rodzaju potwierdzenie syntezy tradycji motywów wschodnich i zachodnich.

Czytaj też: Najstarsze takie graffiti znane nauce. Odległa wyspa skrywała niezwykły widok

Innymi słowy, Kalba z pewnością odgrywała bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu sieci handlowych sprzed tysięcy lat. W ramach dalszych analiz naukowcy chcieliby się dowiedzieć, jak dokładnie wyglądała struktura ekonomiczna tego miasta. Na obecną chwilę wydaje się, iż kluczową rolę w tym zakresie ogrywały surowce mineralne. Sprzyjające było rzecz jasna umiejscowienie Kalby, które sprawiało, że region ten był ważnym celem dla kupców i handlarzy. I to właśnie tytułowa pieczęć jest jednym z dowodów na potwierdzenie tej sytuacji.