Twój profil zaufany zaraz straci ważność? Nie, ta wiadomość to nie scam

Obywatele Polski zaczęli otrzymywać wiadomości SMS dotyczące rychłego wygaśnięcia ważności profilu zaufanego. W dobie wszechobecnych oszustw niektórym może zapalić się czerwona lampka na taki widok, ale tym razem nie macie się co martwić, to nie jest scam. Trzeba jednak podjąć pewne kroki.
Twój profil zaufany zaraz straci ważność? Nie, ta wiadomość to nie scam

Profil zaufany traci ważność

Chcąc załatwić sprawy urzędowe online, potrzebujemy profilu zaufanego. To podpis elektroniczny służący do podpisywania podań i wniosków składanych do podmiotów publicznych. Jest bezpłatny i dzięki niemu możemy potwierdzać swoją tożsamość w sieci. Jest już z nami od dobrych kilku lat, ale to podczas pandemii jego popularność gwałtownie wzrosła, a w ubiegłym roku udało się przekroczyć liczbę 14 milionów aktywnych profili zaufanych. Podczas jego zakładania mógł nam umknąć pewien fakt, a mianowicie, że profil nie będzie aktywny przez cały czas.

Właściciel konta musi przedłużać jego ważność raz na trzy lata i jeśli teraz się zdziwiliście, myśląc, że macie konto dłużej, a jeszcze tego nie zrobiliście, to już tłumaczę. Nie jest to żadne przeoczenie, bo podczas pandemii Ministerstwo Cyfryzacji zdecydowało o automatycznym przedłużeniu ważności profili. Pandemia jednak już dawno za nami, a razem z nią skończyło się również to udogodnienia. Dlatego właśnie na waszych smartfonach mógł pojawić się SMS informujący o konieczności przedłużenia ważności profilu zaufanego.

Twoj profil zaufany wygasa 31.10.2023 r. Przedluz jego waznosc po zalogowaniu na konto. Wiecej informacji i podstawa prawna: gov.pl/profilzaufany/aktualności

Nie jest to żadne oszustwo i lepiej sprawdzić ważność swojego profilu, by przypadkiem nie stracić do niego oraz do powiązanych z nim usług dostępu. Minister Cyfryzacji już ruszył z kampanią informacyjną skierowaną do osób, których profil zaufany straci ważność 31 października.

Jak przedłużyć ważność profilu online?

  • Zaloguj się na stronie pz.gov.pl
  • W prawym górnym rogu zobaczysz swoje dane i niebieską strzałkę. Rozwiń menu pod strzałką i wybierz Profil zaufany.
  • Szczegółach profilu wybierz Przedłuż ważność lub zmień dane, a następnie Dalej.
  • Zobaczysz okno ze swoimi danymi kontaktowymi. Potwierdź je lub edytuj, jeśli się zmieniły.
  • Otrzymasz SMS i e-mail z kodami autoryzacyjnym. Wpisz je w odpowiednie pola i wybierz Dalej.

Jeśli kody są prawidłowe, zobaczymy potwierdzenie przedłużenia ważności profilu zaufanego o 3 lata. Otrzymamy również e-mail z potwierdzeniem.

Warto wiedzieć, że jeśli logujemy się do profilu zaufanego bankowością elektroniczną, to po przedłużeniu ważności zniknie jego powiązanie z kontem bankowym. Później będziemy logować się tylko nazwą użytkownika lub adresem e-mail, a metoda autoryzacji logowania do profilu zmieni się na SMS z kodem lub push w aplikacji mObywatel, jeśli ta metoda była wcześniej używana. Nie ma się jednak co martwić, bo powiązanie można przywrócić. Wystarczy zalogować się do profilu, a następnie zmienić dostawcę tożsamości.