Project Tokyo pomoże niewidomym. Dzięki rozszerzonej rzeczywistości

Badacze Microsoftu opracowali narzędzie AR (Augmented Reality – rzeczywistość rozszerzona), które będzie wsparciem dla osób niedowidzących i niewidomych. Program pod nazwą Project Tokyo będzie działał w oparciu o urządzenie HoloLens.
Project Tokyo pomoże niewidomym. Dzięki rozszerzonej rzeczywistości

Naukowcy z Microsoftu opracowali nowy prototyp rozszerzonej rzeczywistości o nazwie Project Tokyo, który pomoże osobom z wadami wzroku „poruszać się” po rozmowach grupowych.

Project Tokyo wykorzystuje zestaw słuchawkowy HoloLens AR, aby dawać użytkownikowi subtelne sygnały dźwiękowe, pomagające zidentyfikować różne głosy w trakcie rozmów grupowych i przekazać, gdzie w pomieszczeniu znajdują się ich właściciele.

Project Tokyo przesyła również sygnał dźwiękowy, gdy ktoś patrzy na osobę noszącą zestaw słuchawkowy, potencjalnie próbując zwrócić na siebie uwagę poprzez kontakt wzrokowy, czyli w sposób, w jaki robi to większość osób widzących.

Wszystkie efekty dźwiękowe systemu są zaprojektowane tak, aby przekazywać informacje przestrzenne. Podczas identyfikacji głosu oddalonego o 1,5 metra rozlega się dźwięk gongu brzmiący jakby dobiegał z odległości 1,5 metra.

Osoby znajdujące się bliżej użytkownika HoloLens będą „anonsowane” bliższymi i głośniejszymi dźwiękami, a znajdujące się dalej – nieco słabszymi i bardziej odległymi dźwiękami.

 

 

 

Nowa jakość dla niedowidzących

– Za każdym razem, gdy mam do czynienia z więcej niż dwiema lub trzema osobami, szczególnie jeśli nie znam niektórych z nich, jest to bardzo trudne. Ludzie coraz częściej używają kontaktu wzrokowego i mowy ciała, aby zasygnalizować, że chcą porozmawiać z taką a taką osobą – mówi Peter Boscher, inżynier dźwięku, który przyczynił się do powstania projektu, a który sam także jest niewidomy.

– To naprawdę bardzo trudne dla osoby niewidomej – dodaje Boscher.

 

 

Kolejna funkcja Project Tokyo pomoże osobie noszącej specjalny zestaw słuchawkowy dostosować ułożenie głowy, aby dopasować się do rozmówcy. Również za pomocą sygnałów dźwiękowych.

Pomysł projektu powstał w 2016 roku, kiedy badacze Microsoft towarzyszyli grupie sportowców z Wielkiej Brytanii na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio de Janeiro. Sportowcy mieli różne poziomy widzenia, a zespół zauważył, ile wyzwań sytuacyjnych napotkali na lotniskach i w innych miejscach publicznych podczas podróży.

Project Tokyo jest obecnie tylko prototypem. Na razie nie ma planów wprowadzenia go do użytku publicznego.