Proteus nowym strażnikiem Wielkiej Brytanii. To jednostka jedyna w swoim rodzaju

Proteus to najnowocześniejszy okręt zaprojektowany do podwodnego nadzoru terytoriów Wielkiej Brytanii. Nazwany na cześć greckiego boga rzek, syna Posejdona, stanowi krok naprzód w ochronie brytyjskich interesów.
RFA Proteus /Fot. Royal Navy

RFA Proteus /Fot. Royal Navy

Proteus należy do jednostek pomocniczych marynarki wojennej Wielkiej Brytanii, tzw. Royal Fleet Auxiliary (RFA). Będzie służył jako platforma startowa dla zdalnie sterowanych pojazdów i punkt wypadowy wielu specjalistycznych misji, także naukowych.

Czytaj też: Marynarka wojenna XXI wieku. Na wody wypływają nowoczesne okręty OPV

Okręt został oficjalnie poświęcony na Tamizie w obecności dowódcy RFA, księcia Edwarda, księcia Edynburga oraz bizneswoman i żony premiera Rishiego Sunaka – Akshaty Murty – która będzie sponsorem Proteusa przez cały okres jego służby. Jest to tytuł honorowy, który nadawany jest w celu zapewnienia szczęścia na statku. Sponsor uważany jest za stałego członka załogi okrętu i uczestniczy w kluczowych momentach życia jednostki.

Komandor David Eagles, szef Royal Fleet Auxiliary, mówi:

Wprowadzenie statku do służby to wymagające przedsięwzięcie, które opiera się na zróżnicowanym, wielostronnym zespole, silnym przywództwie i niezachwianej determinacji. Proteus nie jest wyjątkiem i składam hołd mężczyznom i kobietom w Wielkiej Brytanii, wojskowym i cywilnym, którzy przyczynili się do tego projektu i umożliwili dzisiejszy dzień.

Proteus będzie strzegł brytyjskich wód

Proteus posłuży jako poligon doświadczalny dla działań militarnych i naukowych, umożliwiając Wielkiej Brytanii ochronę swoich wód. Royal Fleet Auxiliary będzie obsługiwać RFA Proteus, który jest częścią programu Multi-Role Ocean Surveillance (MROS). Okręt potrzebował zaledwie 11 miesięcy, aby stać się pierwszym statkiem objętym programem, odkąd Ministerstwo Obrony (MOD) zobowiązało się w niego zainwestować.

Czytaj też: Nowy potężny okręt zwodowany. Ten kraj stawia priorytet na obronę swojego wybrzeża

Początkowo RFA Proteus służył jako statek pomocniczy dla platformy wiertniczej. Jednak po gruntownej przebudowie i przeróbkach w stoczni Cammell Laird w Birkenhead, 6000-tonowy okręt został przekształcony w wysoce wyspecjalizowaną morską jednostkę. RFA Proteus jest teraz w pełni wyposażony, aby służyć jako platforma startowa dla zdalnie sterowanych pojazdów, oferując zestaw specjalistycznych funkcji porównywalnych z tymi, które można znaleźć w przemyśle naftowym i gazowym.

RFA Proteus obok HMS Belfast /Fot. Royal Navy

Zróżnicowana i wysoko wykwalifikowana załoga złożona z 26 oficerów i marynarzy Royal Fleet Auxiliary, wspierana przez 60 specjalistów Royal Navy, będzie odpowiedzialna za podmorski nadzór, badania i systemy bojowe. Proteus jest wyposażony w kabinę załogi i pokład ładunkowy o powierzchni 1000 metrów kwadratowych, a także w wytrzymały dźwig do podnoszenia i opuszczania.

Statek opuścił Merseyside w zeszłym miesiącu, aby przejść próby i szkolenie w pobliżu Portland, po czym udał się do stolicy, aby zacumować obok kultowego krążownika HMS Belfast.

Dowódca RFA Proteus, kapitan Martin Jones, mówi:

To ogromny zaszczyt móc sprowadzić RFA Proteus do londyńskiego City na oficjalną ceremonię nadania imienia. Zacumowanie w tak szczególnym miejscu, obok HMS Belfast nad Tamizą to wyjątkowa okazja, aby zaprezentować jednostkę opinii publicznej i pozwolić armatorowi cieszyć się widokami i dźwiękami Londynu.