Provora to lwy świata mikrobiologicznego. Odkryto nową gałąź życia

Odkryto nową gałąź życia – tworzą ją drapieżne mikroorganizmy zwane Provora. Biolodzy uważają, że to drapieżniki alfa świata mikrobiologicznego, odpowiedniki lwów na sawannie.
Organizmy z supergrupy Provora – po lewej osobnik głodny, po prawej po pochłonięciu ofiary /Fot. Tikhonenkov

Organizmy z supergrupy Provora – po lewej osobnik głodny, po prawej po pochłonięciu ofiary /Fot. Tikhonenkov

Provora dzielą się na dwie grupy: nibbleridy “skubią” swoje ofiary przy pomocy struktur przypominających zęby; a nebulidy zjadają je w całości. To nieznana wcześniej gałąź życia. Organizmy zostały szczegółowo zbadane przez naukowców z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej i opisane w czasopiśmie Nature.

Supergrupę Provora tworzą organizmy liczbowo rzadkie, ale niezwykle ważne dla ekosystemu. Mają znaczenie podobne do lwów i gepardów na sawannie.

Czytaj też: Ciężko je zobaczyć, choć są wszędzie. Odkryto nowe mikroorganizmy u podstaw drzewa życia

Prof. Patrick Keeling, botanik z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej, mówi:

Wyobraź sobie, że jesteś kosmitą i pobrałeś próbki z Serengeti: dostałbyś dużo roślin i może gazelę, ale żadnych lwów. Ale lwy mają znaczenie, nawet jeśli są rzadkie. Provora to lwy świata mikrobiologicznego.

Provora występują na całym świecie. Wykryto je we wszystkich siedliskach morskich na świecie, w tym rafach koralowych Curaçao, osadach z Morza Czarnego i Morza Czerwonego oraz w wodzie z północno-wschodniego Pacyfiku.

Dr Denis Tikhonenkov z Instytutu Biologii Wód Śródlądowych Rosyjskiej Akademii Nauk mówi:

Zauważyłem, że w niektórych próbkach wody były maleńkie organizmy z dwiema wiciami, które konwulsyjnie kręciły się w miejscu lub pływały bardzo szybko. W taksonomii organizmów żywych często używamy genu 18S rRNA do opisania różnic genetycznych. Np. ludzie różnią się od świnek morskich w tym genie tylko o sześć nukleotydów. Byliśmy zaskoczeni, gdy okazało się, że te drapieżne mikroby różnią się o 170 do 180 nukleotydów w genie 18S rRNA od każdej innej żywej istoty na Ziemi. Stało się jasne, że odkryliśmy coś zupełnie nowego i niesamowitego.

Nowa gałąź życia

Na drzewie życia królestwo zwierząt byłoby gałęzią wyrastającą z jednego z konarów zwanych domenami, najwyższej kategorii życia. Ale pod domenami, a ponad królestwami, znajdują się gałęzie stworzeń, które biolodzy nazwali supergrupami. Znaleziono ok. 5-7 supergrup, z czego najwięcej w 2018 roku. Uczeni twierdzą, że jest jeszcze wiele supergrup do odkrycia.

Czytaj też: Przez te mikroorganizmy komary nie dadzą nam spokoju. One przyciągają insekty najbardziej

Prof. Patrick Keeling wyjaśnia:

Ignorowanie ekosystemów mikroorganizmów, jak to często robimy, jest jak posiadanie domu, który wymaga naprawy i tylko przemeblowanie kuchni, ale ignorowanie dachu lub fundamentów. To starożytna gałąź drzewa życia, która jest mniej więcej tak zróżnicowana jak królestwa zwierząt i grzybów razem wzięte, a nikt nie wiedział, że tam jest.

Teraz naukowcy planują sekwencjonowanie całych genomów Provora, aby poznać ich strukturę molekularną i nawyki żywieniowe.