Przebieg samochodu a OC – czy ma znaczenie?

Na wysokość składki obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego wpływa wiele czynników. Główną rolę odgrywa wiek i doświadczenie kierowcy, ale nie bez znaczenia są również parametry pojazdu. Sprawdź, czy stan licznika auta ma wpływ na wysokość płaconej składki.
Przebieg samochodu a OC – czy ma znaczenie?

Statystyki pokazują, że nawet co czwarty Polak wykupuje polisę OC dla samochodu mającego na liczniku więcej niż 250 tys. kilometrów. Jest to spory wynik, który może mieć wpływ na stan techniczny pojazdu. To z kolei może rzutować na cenę obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego.

Od czego zależy koszt OC auta?

Cena ubezpieczenia OC samochodu stanowi odzwierciedlenie ryzyka ubezpieczeniowego, z jakim wiąże się konkretny kierowca oraz posiadane przez niego auto. Im większe prawdopodobieństwo spowodowania kolizji lub wypadku, tym wyższa składka.

Wśród podstawowych czynników wpływających na wysokość składki OC można wymienić wiek i doświadczenie kierowcy. Niemałe znaczenie mają także: rocznik i marka auta, pojemność silnika, miejsce zamieszkania oraz…. przebieg pojazdu. Chociaż niektórym kierowcom może się to wydać dość dziwne, rzeczywiście stan licznika może wpływać na prawdopodobieństwo zdarzenia drogowego.

Dlaczego przebieg samochodu ma znaczenie przy kalkulacji składki?

Samochód, który ma na swoim koncie przejechanych ponad 250 tys. kilometrów jest już dość wysłużonym pojazdem. Chociaż pozytywnie przechodzi badania techniczne, ryzyko awarii danego elementu jest spore. To z kolei może zwiększać prawdopodobieństwo spowodowania zdarzenia drogowego, np. z powodu mniej sprawnego układu hamulcowego.

Nic więc dziwnego, że towarzystwa ubezpieczeniowe „doliczają” dodatkową kwotę do podstawowej składki OC. Ubezpieczyciele chcą w ten sposób zabezpieczyć się niejako przed sporym ryzykiem.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu z większym przebiegiem?

Wiele osób zastanawia się, jak na złotówki przekłada się zależność „przebieg samochodu a OC”. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ uzależnione jest to m.in. od:

·         stanu licznika konkretnego pojazdu
·         kryteriów danego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Jak wynika ze statystyk, kierowcy ubezpieczający samochody z przebiegiem na poziomie do 50 tys. kilometrów płacili średnio 581 zł, natomiast koszt polisy dla pojazdów z przebiegiem 251-350 tys. kilometrów wyniósł  719 zł. Różnica jest spora!

Nie zaniżaj przebiegu, lecz wykup najtańsze OC

Jeżeli chcesz ubezpieczyć pojazd ze sporym przebiegiem, wcale nie musisz zaniżać wartości. Wystarczy, że porównasz dostępne oferty ubezpieczycieli i wybierzesz najtańsze OC na samochód. Cały proces nie zajmie ci wiele czasu, jeśli skorzystasz z internetowego serwisu porównywarkowego. Wtedy cała twoja rola będzie ograniczać się wyłącznie do uzupełnienia formularza, a w informacji zwrotnej otrzymasz wycenę od poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Potem trzeba tylko porównać oferty pod kątem ceny i wybrać tę najniższą.