Przede wszystkim: sukces nie dla każdego znaczy to samo. Badacze za jego wyznaczniki przyjęli: uzyskanie dobrego wykształcenia, znalezienie prestiżowej pracy i otrzymywanie wynagrodzenia wyższego niż przeciętne. (Jeśli jednak twoja definicja sukcesu jest inna, nie musisz przejmować się poniższą listą). Naukowcy przyjrzeli się takim zachowaniom, które pozwalają przewidzieć, czy dziecko osiągnie sukces w dorosłym życiu czy nie. Oto one:

 

1. Dobrze radzi sobie z czytaniem i pisaniem

Potwierdzają to obszerne i trwające ponad 50 lat (!) badania amerykańskich naukowców. Wyniki opublikowane w "Journal of Personality and Social Psychology" obejmują dane 346 660 osób - uczniów szkół średnich w latach 60. i ich dalsze losy: 11 i 50 lat później. Jak zauważa autorka badania Marion Spengler: im mniej trudności z czytaniem i pisaniem, tym w przyszłości wyższy poziom wykształcenia, bardziej prestiżowa praca i wyższe dochody.

 

2. Jest żywo zainteresowane szkołą

Badanie Spengler pokazuje też, że zachowanie w szkole - a właściwie stosunek do niej, pozwala przewidzieć sukces życiowy w znacznie większym stopniu niż pochodzenie czy hvzdolności kognitywne. Przywiązywanie wagi do tego, co się dzieje w szkole, jest jednym z predykatorów sukcesu.