Przeglądarka Edge dostaje ulepszenia bezpieczeństwa i dodatkową, przydatną funkcję

Do stabilnego kanału trafiła właśnie najnowsza wersja przeglądarki Edge o numerze 124. Zmian nie ma zbyt wiele, więc nie ma co się spodziewać ogromu nowości, jednak pewne ulepszenia Microsoft dla nas przygotował.
Przeglądarka Edge dostaje ulepszenia bezpieczeństwa i dodatkową, przydatną funkcję

Co nowego w Edge?

Przeglądarka Microsoft Edge już dawno przestała służyć tylko do pobierania innych przeglądarek, a gigant z Redmond cały czas stara się dodawać do niej kolejne funkcje i ulepszać te istniejące, by przyciągać nowych użytkowników. Co prawda dostępna w stabilnym kanale wersja  124.0.2478.80 nie przynosi jakichś rewolucyjnych zmian, bo dziennik jest nad wyraz krótki, ale na liście dodatków znalazła się bardzo przydatna funkcjonalność.

Aplikacja Narzędzia paska bocznego – SpeedTest . Domyślne dodanie odpowiedzi SpeedTest do aplikacji Narzędzia na pasku bocznym Microsoft Edge. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz Zarządzanie paskiem bocznym w przeglądarce Microsoft Edge.

Najnowsza wersja przeglądarki wprowadza do wbudowanego zestawu narzędzi na pasku bocznym test szybkości Internetu. Nową funkcję znajdziemy w górnej części domyślnej aplikacji na pasku bocznym „Narzędzia”, obok tak przydatnych rzeczy, jak zegar światowy, kalkulator, tłumacz, konwerter jednostek i inne. Jednak nie obyło się bez pewnego minusa, bo po wciśnięciu ‘Start” tester prędkości uruchamia się w nowej karcie Microsoft Bing.

Czytaj też: Apple mocno wierzy w swoją sztuczną inteligencję. Będzie miała przewagę nad rywalami?

Psuje to trochę ideę paska bocznego, który w zamyśle polega właśnie na tym, by korzystać w nim z funkcji i narzędzi, bez konieczności przełączania się z bieżącej karty. Microsoft wprowadził to w celu ulepszenia wielozadaniowości, więc trochę dziwi, że w tym przypadku działa to inaczej. Możliwe jednak, że to uchybienie zostanie wkrótce naprawione i narzędzie będzie działało tak samo, jak pozostałe dostępne w tej sekcji.

Czytaj też: Tegoroczny Apple Watch Ultra 3 może być wielkim rozczarowaniem

W kwestii aktualizacji zabezpieczeń w dzienniku zmian zapisano jedynie, że najnowsza wersja przeglądarki zawiera aktualizacje zabezpieczeń projektu Chromium:

  • CVE-2024-4331 : wykorzystanie luki w ramach błędu „use after free” w funkcji obraz w obrazie w przeglądarce Google Chrome przed wersją 124.0.6367.118 umożliwiało zdalnemu atakującemu potencjalne wykorzystanie uszkodzenia sterty za pośrednictwem spreparowanej strony HTML. (Waga zabezpieczeń Chromium: wysoka)
  • CVE-2024-4368 : wykorzystanie luki w ramach błędu „use after free” w komponencie Dawn w przeglądarce Google Chrome przed wersją 124.0.6367.118 umożliwiło zdalnemu atakującemu potencjalne wykorzystanie uszkodzenia sterty za pośrednictwem spreparowanej strony HTML. (Waga zabezpieczeń Chromium: wysoka).

Czytaj też: Premiera Huawei Watch Fit 3 tuż za rogiem. Wiemy o tym zegarku już niemal wszystko

Aktualizacja już trafiła do użytkowników, a przeglądarka Edge zwykle instaluje takie poprawki automatycznie w tle. Jeśli jednak chcesz przyspieszyć ten proces, zawsze możesz wymusić na przeglądarce przejście do najnowszej aktualizacji.