Przełom w leczeniu nowotworów?

Immunoterapia pozwala na wyleczenie ponad 90 proc. chorych na niektóre rodzaje nowotworów. Czy wyniki badań klinicznych przełożą się na rewolucję w terapii dostępną dla wszystkich pacjentów?
Przełom w leczeniu nowotworów?

Wyniki stosowania tej metody ogłoszono w tym tygodniu na prestiżowej konferencji American Association for Advancement of Science w Waszyngtonie. Leczenie koncentruje się na wykorzystaniu zmodyfikowanych limfocytów T.

Zespół naukowców kierowany przez Stanleya Riddella z Fred Hutchinson Cancer Research Center opracował innowacyjną procedurę leczniczą. Polega ona na pobraniu od pacjenta limfocytów T, genetycznym zmodyfikowaniu ich, a następnie ponownym wprowadzeniu do organizmu. Zmodyfikowane limfocyty potrafią skutecznie rozpoznawać komórki nowotworowe, które wcześniej były dla nich “niewidzialne”. Dzięki temu układ odpornościowy może sam zniszczyć agresywne nowotwory, takie jak niektóre rodzaje chłoniaków i białaczek.

Przygotowanie terapii dla konkretnego pacjenta zajmuje dwa tygodnie. Naukowcy wykorzystują do niej wyselekcjonowane limfocyty T, które długo utrzymują się w organizmie po przeszczepie. Dzięki temu pacjenci będą chronieni także przed ewentualnymi nawrotami choroby.

Podczas testów klinicznych immunoterapia okazała się bardzo skuteczna. Najlepsze wyniki osiągnięto w grupie 29 pacjentów z ostrą białaczką limfoblastyczną. Aż 27 z nich osiągnęło remisję. W grupie 30 pacjentów z chłoniakiem nieziarniczym terapia zadziałała u 19. Wyniki te są tym bardziej imponujące, jeśli weźmiemy pod uwagę, że u tych chorych nie poskutkowały inne metody leczenia, a wielu z nich miało szansę przeżyć najwyżej kilka miesięcy.

Entuzjazm studzi fakt, iż niektórzy pacjenci doświadczyli poważnych skutków ubocznych, takich jak zaburzenia neurologiczne i spadki ciśnienia tętniczego. 7 pacjentów biorących udział w badaniach wymagało leczenia na oddziałach intensywnej opieki ze względu na ostrą reakcję zwaną zespołem uwalniania cytokin. Dwóch pacjentów zmarło.

Naukowcy pracują obecnie nad zmniejszeniem ryzyka wystąpienia powikłań. Ponadto potrzebne są dalsze badania w celu ustalenia, czy remisja po terapii jest trwała oraz czy jej skuteczność będzie równie wysoka w przypadku większych grup pacjentów.

Więcej o immunoterapii i innych nowatorskich sposobach walki z nowotworami przeczytasz w marcowym numerze magazynu “Focus” (w sprzedaży od 19 lutego).

Focus nr 3/2016