Przełom w leczeniu WZW typu C

Naukowcom udało się opracować nowy lek, który w krótkim czasie pomógł pokonać chorobę dziewięciu na dziesięciu pacjentom.

Naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego opracowali nowy lek, który podawano 380 pacjentom w 78 ośrodkach w Anglii, Hiszpanii, Niemczech i w USA. Przeprowadzono dwa badania – lek podawano pacjentom przez 12 i przez 24 tygodnie. Wyniki były niezwykle pozytywne. Okazało się, że w ciągu trzech miesięcy chorobę pokonało aż 90% pacjentów. Po dłuższym okresie leczenia skuteczność była jeszcze większa. 

Zdanie ekspertów nowy lek to prawdziwy przełom i punkt zwrotny w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C. Na razie nie wiadomo, czy nowy lek zapobiega także nowotworom wątroby oraz czy jest w stanie cofnąć uszkodzenia tego narządu. 

Wirusowe zapalenie wątroby typu C to groźny wirus, który może prowadzić do uszkodzenia wątroby. Wirus jest przekazywany przez krew lub płyny ustrojowe. Główną drogą rozprzestrzeniania się choroby jest zażywanie narkotyków, jednak choroba roznosi się także podczas zabiegów medycznych, podczas których nie stosuje się odpowiednich środków bezpieczeństwa​.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia na świecie tym wirusem może być zarażonych nawet 150 milionów osób. Co roku kilkaset tysięcy z nich umiera. Do tej pory nie udało się opracować szczepionki, natomiast leczenie jest skuteczne zaledwie u ponad połowy zakażonych, jest bardzo długotrwałe i obciążone licznymi skutkami ubocznymi.