Przełomowy przeszczep narządów szyi w Gliwicach [AKTUALIZACJA]

Zabieg odbył się 11 kwietnia. Zespół chirurgów pod kierownictwem prof. Adama Maciejewskiego przeprowadził operację u 37-letniego pacjenta. “Na świecie przeprowadzono dotąd dwa podobne zabiegi, ale ten był najbardziej rozległy” – powiedział szef zespołu rekonstrukcyjnego prof. Adam Maciejewski.

Lekarze z Centrum Onkologii w Gliwicach ujawnili szczegóły pierwszego na świecie allogenicznego złożonego przeszczepu narządów szyi, który objął krtań, tchawicę, gardło, przełyk, tarczycę z przytarczycami, struktury mięśniowe oraz powłokę skórną przedniej ściany szyi pacjenta.

Pacjentem, u którego wykonano pionierską operację był 37-letni pacjent, u którego w 2009 r. zdiagnozowano zaawansowanego raka krtani. Mężczyzna był leczony radioterapią. Konieczne było usunięcie krtani oraz stała tracheostomia. Nastąpiły powikłania – martwica dolnego gardła i przełyku, rozległa przetoka skórna. Po nieudanych próbach odtworzenia drogi pokarmowej i zamknięcia przetoki została założona spora gastrostomia, przez którą chory się odżywiał. Z powodu braku tarczycy i przytarczyc musiał stale przyjmować hormony tarczycy i wapń.

W 2013 r. chory po raz pierwszy trafił do Centrum Onkologii w Gliwicach. W 2014 r. lekarze odtworzyli u mężczyzny drogę pokarmową, wykorzystując mikronaczyniowy płat jelitowy. Usunięto gastrostomię, przywracając anatomiczną drogę pokarmową. W 2015 r. zakwalifikowano go do allotransplantacji narządów szyi. 

Przeszczep trwał 17 godzin i przebiegł zgodnie z precyzyjnie przygotowanym planem. Lekarze usunęli struktury bliznowate szyi i zaimplantowali przeszczep. Odtworzyli drogi pokarmową i oddechową. Największym zagrożeniem pozostaje odrzut i ryzyko infekcji. Wiadomo, że tarczyca podjęła pracę, dzięki czemu już udało się odstawić część leków.

Oddział chirurgii rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii – Instytutu im. M. Skłodowskiej–Curie w Gliwicach to czołowa placówka o tym profilu w Polsce. W 2013 r. lekarze pod kierownictwem prof. Maciejewskiego przeprowadzili tam dwa przeszczepy twarzy, w tym pierwszy na świecie ze wskazań życiowych.

Czytaj więcej: