Przeszczep sztucznej waginy zakończony sukcesem

Lekarze w USA wyhodowali w laboratorium cztery żeńskie narządy płciowe i wszczepili je pacjentkom.

U wszystkich pacjentek, które poddały się zabiegowi, stwierdzono aplazję pochwy, czyli brak wykształcenia tego narządu jeszcze w czasie życia płodowego. Obecnie tego typu przypadki leczy się poprzez tworzenie odpowiedniej wnęki w ciele, która następnie zostaje pokryta skórą z innych części ciała lub z części jelita. 

Lekarze z Południowej Karoliny zdecydowali się na pionierski zabieg, który polegał na wyhodowaniu narządów, a następnie wszczepieniu ich pacjentkom. Do hodowli żeńskich narządów wykorzystano próbki tkanek i skafoldów z biodegradowalnego materiału. Uzyskane narządy wizualnie niczym nie różniły się od prawdziwych, natomiast pod względem genetycznym były zgodne z organizmami pacjentek. 

Po operacjach, które zakończyły się sukcesem, wszystkie kobiety deklarowały, że odczuwają naturalny poziom pożądania, pobudzenia, nawilżenia, są w stanie współżyć i przeżywać orgazm. Aplazja pochwy może prowadzić do wielu innych nieprawidłowości w narządach rozrodczych. W przypadku dwóch pacjentek pochwa była połączona z macicą. U tych kobiet po operacji istnieje więc nawet możliwość zajścia w ciążę.

– Po raz pierwszy udało nam się od początku stworzyć nowy narząd, którego pacjentki wcześniej nie posiadały – podsumował dr Anthony Atala, dyrektor Instytutu Medycyny Regeneracyjnej w Wake Forest w Południowej Karolinie.

Przypadek czterech pacjentek z USA jest pierwszym, który opisano i podano do wiadomości publiczne. Pierwsze tego typu implanty powstały już osiem lat temu. 

Zdaniem ekspertów jest to dowód na potęgę prężnie rozwijającej się dziedziny nauki, jaką jest medycyna regeneracyjna. W tym sam czasie naukowcy z Uniwersytetu w Bazylei w Szwajcarii wykorzystali podobne metody do rekonstrukcji nosów u pacjentów, którzy chorowali na nowotwory skóry. Czytaj więcej: CO MOŻE NAM ODROSNĄĆ?