Psy chętnie pomagają znajomym zwierzetom

Naukowcy mają kolejny dowód na prospołeczne zachowanie psów!

Badacze z Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej w Wiedniu wykazali, że psy chętniej dzielą się swoimi smakołykami z psami, które znają. Okazuje się, że potrafią to robić zupełnie bezinteresownie, nawet gdy wiedzą, że nie otrzymają za to żadnej nagrody!

Czytaj także: PSY PRZEPRASZAJĄ WZROKIEM, ALE NIE CZUJĄ SIĘ WINNE

Naukowcy przeprowadzili eksperyment, w którym zwierzęta dobrano w pary. Jeden pies miał pociągnąć za sznurek i w ten sposób wybierał, że drugi dostanie miskę z jedzeniem czy pustą.

Okazało się, że psy częściej częstowały karmą te zwierzęta, z którymi w przeszłości miały jakieś kontakty. Rzadziej dawały smakołyki obcym towarzyszom. Do tego, jeśli już to robiły, czyniły to bezinteresownie, gdyż same nie dostawały za to żadnej nagrody.

Badacze przeprowadzili dodatkowy test, by przekonać się, czy psy rozumieją, na czym polega ich działanie. Pozwolili czworonogom w taki sam sposób wybrać, czy same sobie ofiarują jedzenie. Wszystkie psy od razu wiedziały, co robić – bez wahania pociągały za sznurek, który przybliżał do nich tacę ze smakołykami.

„Psy naprawdę zachowywały się w sposób prospołeczny wobec innych czworonogów. Nigdy wcześniej nie zademonstrowano tego podczas eksperymentu. Okazuje się, że duży wpływ na takie zachowanie ma stopień zażyłości, w jakiej pozostają zwierzęta” – komentuje badaczka Friederike Range.

Czytaj także: 12 CIEKAWOSTEK DLA WSZYSTKICH MIŁOŚNIKÓW PSÓW