„Koty to genialni manipulatorzy, są najinteligentniejsze”, „Psy są mądrzejsze, robią rzeczy których koty nigdy by się nie nauczyły” – ta dyskusja trwa, od kiedy człowiek udomowił czworonogi. Najnowsze badania przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców wydają się dawać odpowiedź w tym sporze.
Jak wynika z analiz, psy mają dwa razy więcej neuronów niż koty. Komórki nerwowe odpowiedzialne są za przetwarzanie informacji, a im więcej tych komórek jest, tym sprawniej przebiega proces przetwarzania informacji – tłumaczą badacze w raporcie opublikowanym we “Frontiers in Neuroanatomy”.
Dotychczas naukowcy zainteresowani badaniami porównawczymi między gatunkami jako wskaźnik inteligencji przyjmowali wielkość mózgu. Tym razem wykorzystano metodę dr Herculano-Houzel, która umożliwia policzenie komórek nerwowych pod mikroskopem.
Analizie poddano korę mózgową zwierząt – część mózgu odpowiedzialną za kojarzenie informacji. Badanie wykazało, że na korę mózgową kotów składa się ok. 250 mln komórek nerwowych, podczas gdy u psów-mieszańców jest to 429 mln komórek, a u golden retrieverów nawet 627 millionów.
Można więć powiedzieć, że psy mają ok. dwa razy więcej neuronów w korze mózgowej niż koty, a to oznacza lepsze predyspozycje w zakresie zdolności poznawczych. Czy jest to jednoznaczne z tym, że psy są “bardziej inteligentne”?
– Wierzę, że bezwzględna liczba neuronów (szczególnie w korze mózgowej), w które zwierzę jest wyposażone, determinuje jego zdolności poznawcze, umiejętność przewidywania tego, co może się wydarzyć w oparciu o wcześniejsze doświadczenia. Z naszych odkryć płynie wniosek, że psy posiadają biologiczne predyspozycje do wykonywania bardziej złożonych operacji poznawczych niż koty – tłumaczy dr Suzana Herculano-Houzel z Uniwersytetu Vanderbilt.
Badania należy zatem traktować jako źródło naukowych argumentów, które psiarze i kociarze mogą uwzględnić w swoich dyskusjach na temat tego, które zwierzęta są mądrzejsze – koty czy psy.
Źródła: psychologytoday.com / cnn.com