Psy są 10 tys. lat starsze niż myślano

Naukowcy odkryli, że udomowienie europejskich wilków musiało nastąpić od 20-30 tys. lat temu.

Pies domowy pochodzi od dzikich europejskich wilków z epoki kamiennej – wskazują analizy genetyczne starożytnych psich zwłok.

Naukowcy od dawna zastanawiają się nad tym, w jaki sposób doszło do udomowienia wilka. Nie ma tu jednoznacznych dowodów. Wcześniejsze badania sugerowały, że wilki mogły zostać udomowione przez pierwszych rolników około 10 tys. lat temu na Bliskim Wschodzie czy w Azji, prawdopodobnie dla ochrony zwierząt. Jednak najnowsze badania wykazują, że proces udomowienia rozpoczął się w Europie znacznie wcześniej, na długo przed rozwojem rolnictwa.

Nowe badania pokazują, że bezpośrednio spokrewnione z psami domowymi były wilki europejskie. Badania dowodzą, że najstarszy znaleziony pies pochodził właśnie z Europy. 

Badania, opublikowane w magazynie “Science” analizują DNA mitochondrialnego pradawnych zwierząt “wilkowatych” oraz ośmiu przypominających psy, głównie z Europy. Wiek szczątków wahał się od 1 tys. do 30 tys. lat.

 

Następnie wyniki porównano z DNA współczesnych psów i wilków. Okazało się, że istnieje wyraźne podobieństwo między dzisiejszymi psami i pradawnymi wilkami europejskimi, natomiast nie ma go między dzisiejszymi psami i wilkami. 

Żadna ze współczesnych populacji wilków nie wydaje się bliska psom domowym. Badania wykazały powinowactwo psów domowych i wilków, które żyły na terenie Europy. Na tej podstawie okazuje się, że udomowienie musiało mieć miejsce ok. 20 – 30 tys. lat temu. 

Naukowcy planują teraz przeprowadzić badania chromosomów, które ostatecznie potwierdzi rodowód naszych psów.