Psychoaplikacje, czyli jak stać się szczęśliwszym dzięki smartfonowi

Czy smartfon może uczynić cię bystrzejszym? Jak najbardziej! A także spokojniejszym i weselszym. Pomoże ci też lepiej się wysypiać. Użyj tylko odpowiedniej aplikacji!

Moodkit – mood improvement tools

Jedna z dwóch (obok How Are You App) najbardziej zaawansowanych aplikacji dla osób zmagających się z depresją i wahaniami nastroju. Została stworzona przez psychologów i wykorzystuje techniki terapii poznawczo-behawioralnej (czyli takiej, która pomaga zmienić sposób my­ślenia i zachowania). Aplikacja podzielona jest na cztery sekcje. Pierwsza proponuje użytkownikowi rozmaite zajęcia, które w danej sytuacji mogą pomóc (np. spotkanie z przyjaciółmi, ćwiczenia fizyczne itp.). Druga to coś w rodzaju wirtualnego terapeuty: użytkownik opisuje sytuacje, które go wy­prowadziły z równowagi, i otrzymuje wskazówki, jak sobie z nimi radzić. Trzecia i czwarta sekcja to dziennik do notowania myśli i zmian nastrojów, który na dłuższą metę pozwala dostrzec przyczyny złego samopoczucia.

System: iOS
Cena: 4,99 dolara
Pobierz: tutaj


How are you app?

Główny konkurent programu MoodKit. Podstawowa różnica między nimi jest taka, że How Are You App dostępna jest także w polskiej wersji językowej. Program polecany jest osobom zmagającym się z lekką lub średnią depresją. Użytkownik trzy razy dziennie no­tuje, w jakim jest nastroju, i otrzymuje wskazówki, w jaki sposób może swój nastrój poprawić. Prócz tego prowadzi tzw. dziennik wdzięczności, to znaczy notuje wszystko, co go spotyka pozytywnego. Dzięki temu zaczyna wyraźniej dostrzegać jasną stronę życia. Jeżeli chcemy, program bę­dzie też automatycznie informował o naszym samopoczu­ciu bliską nam osobę.

Systemy: iOS, Android
Cena: 40 zł
Pobierz: tutaj


Dream On

Eksperymentalna aplikacja pomagająca dobrze się wysypiać. Program monitoruje fazy snu i w odpowiednich momentach emituje uspoka­jające dźwięki. Aplikację udostępniono za darmo, aby użytkownicy mogli ją przetestować. Wyniki eksperymentu są zachęcające: podobno program rzeczywiście działa, kojące dźwięki przywołują przyjemniejsze sny. Przy okazji doświadczenia wyszło na jaw, że większość z nas najgo­rzej sypia podczas pełni księżyca. Możliwe, że budzą się wtedy pierwotne lęki przed drapieżnymi bestiami. Jakakolwiek byłaby przyczyna, właśnie podczas pełni aplikacja okazała się najpotrzebniejsza i najskuteczniejsza.

System: iOS
Cena: za darmo
Pobierz: tutaj

 

Lumosity

Gry i zabawy umysłowe są bardzo popularne na całym świecie (50 milionów użytkowników!). Aplikacja Lumosity otrzymuje świetne recenzje, może się też poszczycić badaniami naukowymi dowodzącymi jej skuteczności. Ćwi­czenia podzielone są na pięć kategorii: pamięć, koncentracja, szybkość myślenia, elastyczność i rozwiązywanie problemów. Gry są krótkie, zajmują od minuty do kilku minut. Podsta­wowa aplikacja jest darmowa, choć za pełną wersję trzeba dopłacać. W pełnej, płatnej wersji można np. porównywać swoje wyniki z osiągnięciami innych graczy, co na wiele osób działa niezwykle motywująco.

Systemy: iOS, działa także w przeglądarkach stron internetowych
Cena: wersji podstawowej za darmo, miesięczny dostęp do pełnej wersji 14,95 dolara
Pobierz: tutaj


My Happy Place

Pomysł polega tu na tym, by w jednym miej­scu zgromadzić wszystko, co użytkownika rozwesela i poprawia mu nastrój. Mogą to być zdjęcia rodziny, śmieszne filmy, ulubione piosenki, cytaty – cokolwiek. Kiedy ktoś czu­je się źle, po prostu uruchamia aplikację i ma pewność, że wszystko, co tam znajdzie, będzie pozytywne i rozweselające. Dobroczynne treści można przeglądać według własnego uznania lub poprosić program, by ze zgromadzonych zaso­bów wybrał coś losowo.

System: iOS
Cena: 0,99 dolara
Pobierz: tutaj


Personal Zen

Prosta gra pomagająca rozładować stres i przezwyciężyć stany lękowe. Scenerią zabawy jest ogródek, w którym na trawę spadają wizerunki uśmiechniętych i rozzłoszczonych twarzy. Zadaniem gracza jest dotykać palcem tych miejsc, gdzie spadły twarze zadowolone. Dzięki temu użytkownik automatycznie zaczyna koncentrować się na ich wychwytywaniu i ignoruje buzie wyrażające negatywne emocje. Uwaga! Choć gra wygląda banalnie, została opracowana przez doświadczoną psycholożkę Tracy Dennis z Hunter College w Nowym Jorku i jej pozytywny wpływ na psychikę został naukowo udowodniony. Artykuł na ten temat ukazał się w piśmie „Clinical Psychological Science”. Eksperymenty wykazały, że wystarczy grać 25 mi­nut, żeby poradzić sobie z napadem niepokoju (dotyczy to jednak tylko zwykłych zestresowanych ludzi, a nie osób ze zdiagnozowanymi zaburzeniami lękowymi). Gra dostępna jest za darmo.

System: iOS
Cena: za darmo
Pobierz: tutaj