Moodkit - mood improvement tools

Jedna z dwóch (obok How Are You App) najbardziej zaawansowanych aplikacji dla osób zmagających się z depresją i wahaniami nastroju. Została stworzona przez psychologów i wykorzystuje techniki terapii poznawczo-behawioralnej (czyli takiej, która pomaga zmienić sposób my­ślenia i zachowania). Aplikacja podzielona jest na cztery sekcje. Pierwsza proponuje użytkownikowi rozmaite zajęcia, które w danej sytuacji mogą pomóc (np. spotkanie z przyjaciółmi, ćwiczenia fizyczne itp.). Druga to coś w rodzaju wirtualnego terapeuty: użytkownik opisuje sytuacje, które go wy­prowadziły z równowagi, i otrzymuje wskazówki, jak sobie z nimi radzić. Trzecia i czwarta sekcja to dziennik do notowania myśli i zmian nastrojów, który na dłuższą metę pozwala dostrzec przyczyny złego samopoczucia.

System: iOS
Cena:4,99 dolara
Pobierz: tutaj


How are you app?

Główny konkurent programu MoodKit. Podstawowa różnica między nimi jest taka, że How Are You App dostępna jest także w polskiej wersji językowej. Program polecany jest osobom zmagającym się z lekką lub średnią depresją. Użytkownik trzy razy dziennie no­tuje, w jakim jest nastroju, i otrzymuje wskazówki, w jaki sposób może swój nastrój poprawić. Prócz tego prowadzi tzw. dziennik wdzięczności, to znaczy notuje wszystko, co go spotyka pozytywnego. Dzięki temu zaczyna wyraźniej dostrzegać jasną stronę życia. Jeżeli chcemy, program bę­dzie też automatycznie informował o naszym samopoczu­ciu bliską nam osobę.

Systemy: iOS, Android
Cena: 40 zł
Pobierz: tutaj


Dream On

Eksperymentalna aplikacja pomagająca dobrze się wysypiać. Program monitoruje fazy snu i w odpowiednich momentach emituje uspoka­jające dźwięki. Aplikację udostępniono za darmo, aby użytkownicy mogli ją przetestować. Wyniki eksperymentu są zachęcające: podobno program rzeczywiście działa, kojące dźwięki przywołują przyjemniejsze sny. Przy okazji doświadczenia wyszło na jaw, że większość z nas najgo­rzej sypia podczas pełni księżyca. Możliwe, że budzą się wtedy pierwotne lęki przed drapieżnymi bestiami. Jakakolwiek byłaby przyczyna, właśnie podczas pełni aplikacja okazała się najpotrzebniejsza i najskuteczniejsza.

System: iOS
Cena: za darmo
Pobierz: tutaj