Pudełko na telefony prezentem roku w Szwecji. To znak czasów?

W 2010 prezentem roku w Szwecji ogłoszono tablet. Minęło dziewięć lat, a najbardziej pożądanym prezentem zostało pudełko, do którego można odłożyć smartfony.

Świątecznym prezent roku 2019 szwedzki Instytut Badania Handlu (HUI) ogłosił pudełko z przegródkami na telefony. Pudełka w najróżniejszych modelach dostępne są w wielu sklepach, ale równie dobrze można wykonać je samemu z niepotrzebnego kartonu lub sklejki.

– Szwedzi coraz częściej zastanawiają się nad wpływem telefonów komórkowych na życie społeczne. Istnieją już aplikacje służące kontrolowaniu czasu użytkowania smartfonów. Uważamy, że dobrym pomysłem jest po prostu pudełko, do którego można odłożyć telefon, aby poczytać książkę, zasnąć lub porozmawiać w gronie rodziny – tłumaczy wybór Jonas Arnberg, szef HUI.

 

 

Trend ten mogą potwierdzać także wyniki badań przeprowadzonych przez firmę Pricerunner. W przeprowadzonej przez nią ankiecie Szwedzi mieli wskazać, co najbardziej chcieliby znaleźć pod choinką. Większość wskazała książkę.

Komentujący twierdzą, że może to być znak, że ludzie są zmęczeni ciągłą dostępnością w mediach społecznościowych i świecie cyfrowym, a w święta rzeczywiście szukają ucieczki od elektroniki i chcą ten czas spędzić z najbliższymi.

W końcu już od lat socjolodzy i psycholodzy alarmują, że spędzanie zbyt dużej ilości czasu w mediach społecznościowych ma katastrofalne skutki dla relacji międzyludzkich, rodzinnych i naszej psychiki. Szczególnie w przypadku młodych ludzi.

Z werdyktem HUI nie zgadają się szwedzkie sieci handlowe. Przedstawiciel jednego z marketów elektronicznych stwierdził, że nie zdarzyło się, aby klienci poszukiwali pudełka na smartfony. Wręcz przeciwnie – za najpopularniejszy prezent uznał bezprzewodowe słuchawki do telefonu.