“Nie masz dzieci? Nie wyszło ci życie” – taka ocena jest powszechna

Osoby wybierające życie bez dzieci są postrzegane jako niespełnione życiowo, a ich decyzja budzi moralny sprzeciw wśród innych członków społeczeństwa – twierdzą badacze na łamach „Sex Roles: A Journal of Research”.

Ludzie coraz częściej odkładają decyzję o posiadaniu dzieci, bądź całkowicie rezygnują z rodzicielstwa. Według naukowców z Uniwersytetu Indiany (USA) takie osoby mogą doświadczać negatywnych reakcji ze strony innych, gdyż nie podejmują tradycyjnych ról, a przez to nie spełniają społecznych oczekiwań.

„Nasze badanie sugeruje, że nieposiadanie dzieci jest postrzegane nie tylko jako zjawisko nietypowe lub zaskakujące, ale z moralnego punktu widzenia – złe” – komentuje współautorka projektu prof. Leslie Ashburn-Nardo.

W ramach badania uczestnicy czytali opisy różnych osób, a następnie deklarowali, co na ich temat sądzą i oceniali, w jakim stopniu są one spełnione życiowo. Wszystkie charakterystyki dotyczyły osób pozostających w związkach małżeńskich i różniły się tylko ze względu na płeć bohatera lub fakt posiadania przez niego dzieci.

„Uczestnicy oceniali kobiety i mężczyzn podejmujących dobrowolną decyzję o nieposiadaniu dzieci jako mniej spełnionych życiowo. Ten efekt był spowodowany moralnym oburzeniem, któremu towarzyszyły uczucia gniewu, dezaprobaty i zniesmaczenia w stosunku do bezdzietnych osób” – mówi Ashburn-Nardo.

„Możliwe, że ze względu na sprzeciw moralny, jaki budzi decyzja o nieposiadaniu dzieci, osoby bezdzietne są narażone na przykre konsekwencje w miejscu pracy lub opieki zdrowotnej. Sprawdzenie tego będzie następnym krokiem w moich badaniach” – dodaje badaczka.