Rachel Louise Carson: amerykańska biolog bohaterką Google Doodle

Rachel Louise Carson przyszła na świat 27 maja 1907 roku w stanie Pennsylvania. Karierę biologa morskiego rozpoczęła w 1950 roku. Rok później wydała książkę pt. “The Sea Around Us”, która szybko trafiła na listy światowych bestsellerów i została nagrodzona amerykańską nagrodą National Book Award.

Z okazji 107. rocznicy urodzin Google przypomina postać Rachel Louise Garson, amerykańskiej biolog i autorki licznych książek, które dały podwaliny ruchom ekologicznym na świecie.

Jeszcze w latach 50. Carson zaczęła się interesować ochroną środowiska i problemami związanymi z wykorzystywaniem pestycydów. Według Carson pestycydy miały szkodliwy wpływ na środowisko naturalne, a skutki ich stosowania rzadko ograniczały się do zwalczanych szkodników. Temat podjęła m.in. w książce “Silent Spring”, która została oprotestowana przez firmy chemiczne, ale także zwróciła uwagę polityków na ten problem. 

Carson oskarżała branżę chemiczną o celowe rozprzestrzenianie fałszywych informacji, a urzędników z branży o bezkrytyczną akceptację ich roszczeń. W “Silent Spring” Carson opisała skutki stosowania pestycydów w naturalnych ekosystemach, ale również przypadki ludzkiego zatrucia tymi substancjami, które mogą prowadzić do rozwoju nowotworów i wielu innych chorób.

Książka wywołała prawdziwą burzę w polityce wykorzystywania pestycydów, doprowadziła do ogólnego zakazu stosowania tych substancji w Stanach Zjednoczonych, była inspiracją dla powstania ruchów ekologiczny, a w końcu także Agencji ds. Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych. Za swoją działalność Carson została pośmiertnie odznaczona Prezydenckim Medalem Wolności przez Jimmy’ego Cartera .