Producenci plastiku przez dekady kłamali jak z nut. Ten raport zdradza prawdę o recyklingu

Produkujemy i zużywamy horrendalne ilości plastiku na całym świecie. Dzieje się tak już od kilkudziesięciu lat. Dzięki temu „udało się” człowiekowi stworzyć ogromną wyspę plastikowych odpadów pływającą po Pacyfiku oraz wyprodukować całą masę mikroplastiku, który znaleźć możemy nawet w lądolodach Antarktydy. Najnowszy raport z USA donosi, że przez dekady producenci plastiku byli świadomi zagrożenia, jakie niesie materiał przez nich produkowany, a mimo to dalej pompowali swoją branżę do ogromnych rozmiarów.
Raport CCI ujawnia prawdę na temat producentów plastikowych odpadów

Raport CCI ujawnia prawdę na temat producentów plastikowych odpadów

Nie chcielibyśmy usłyszeć takich wiadomości. Niemniej mleko się rozlało wraz z opublikowaniem raportu amerykańskiego Centrum na rzecz Integralności Klimatu (ang. Center for Climate Integrity, CCI). Prezentuje on niekorzystny obraz branży producentów plastiku, którzy zdaniem autorów mieli przez dziesięciolecia kłamać na temat wartości i zasadności recyklingu tworzyw sztucznych.

Czytaj też: Kebab czy pizza? Kulinarne preferencje Polaków w 2023 roku zdradza raport Pyszne.pl

Raport zatytułowany „The Fraud of Plastic Recycling: How Big Oil and the plastics industry deceived the public for decades and caused the plastic waste crisis” ujawnia wiele informacji na temat tego, że firmy eksploatujące i przetwarzające paliwa kopalne od samego początku wiedziały, że plastik może generować wiele problemów, a jego recykling w rzeczywistości nie jest tak idealny i skuteczny, jak może nam się wydawać.

Plastik stał się prawdziwą zmorą w dzisiejszym świecie. Z jednej strony nie możemy się bez niego obejść, z drugiej stanowi poważne zagrożenie dla środowiska

Raport CCI o tym, jak producenci plastiku przez lata stosowali manipulacje

Możemy w nim przeczytać, że już od lat 50. XX wieku branża petrochemiczna (tzw. Big Oil) przedstawiała fałszywą wizję recyklingu oraz intensywnie pracowała nad pozytywnym wizerunkiem swoich działań, aby nikt nie miał jej nic do zarzucenia. Raport głównie skupia się na amerykańskim rynku plastiku i wśród czołowych winowajców wymienia koncern naftowy ExxonMobil, który w znacznym stopniu przyczynił się do obecnego kryzysu z odpadami tworzyw sztucznych.

Czytaj też: Ludzka świadomość wykracza poza przestrzeń i czas? Niemal 40-letni raport CIA zaskakuje 

Jaki jest więc problem z recyklingiem plastiku? Przede wszystkim taki, że nie jesteśmy w stanie ponownie przetworzyć każdego rodzaju tworzywa. Ponadto muszą one być starannie selekcjonowane, niekiedy także ze względu na kolor. Jeśli wydaje się nam, że wrzucenie wszystkich plastikowych odpadów do żółtego kubła załatwi problem, to niestety jesteśmy w błędzie. Nawet jeśli z tej masy tworzyw uda się wyprodukować wtórne opakowanie, to będzie ono gorszej jakości. Oznacza to, że nie będziemy w stanie w kółko recyklować tej samej objętości odpadów bez produkowania nowych tworzyw.

Czytaj też: Mikroplastik wciąż zatruwa nasze oceany. Każdy z nas może coś z tym zrobić

Raport amerykańskiej organizacji powstał również po to, by stanowić podstawę naukową i merytoryczną w ewentualnych procesach sądowych przeciwko producentom plastiku. CCI informuje, że już dzisiaj na świecie toczy się wiele spraw. Zachęca się również urzędników i decydentów na wyższych stanowiskach, aby dołączyli do akcji i pociągnęli do odpowiedzialności wielkie koncerny.