Pracują po 80 godzin tygodniowo, a ich pensje maleją. Oto chińskie fabryki, w których powstają komponenty dla Apple’a

W tle gadżetomanii rozpętanej jeszcze przez Steve’a Jobsa i premiery dziesiątego iPhone’a ukazał się raport rzucający światło na warunki, w jakich pracują ludzie tworzący słynne produkty. Światło jest potrzebne bo to bardzo mroczne miejsca.
Pracują po 80 godzin tygodniowo, a ich pensje maleją. Oto chińskie fabryki, w których powstają komponenty dla Apple’a

Raport został przygotowany na podstawie dokumentacji płac pracowników zakładów Pegatron w Chinach oraz materiałów dostarczonych przez wolontariuszy organizacji, którzy zatrudnili się w szanghajskich fabrykach. Dane dotyczą 12 miesięcy 2015-16.

Pegatron to jeden z największych dostawców komponentów do iPhone’ów, zatrudnia około 60 tysięcy ludzi.

Wnioski z raportu są naprawdę niepokojące i pokazują realne koszty popularnych gadżetów. Mimo tego, że w Chinach średnie wynagrodzenia wzrasta w całym kraju, w zakładach Pegatrona w ciągu ośmiu miesięcy pensje były zmniejszane. Mimo decyzji lokalnych władz z mianie stawki minimalnej z 304$ na 330$ pracownicy Pegatronu nie dostali więcej. Firma zmniejszyła fundusze na zasiłki oraz zrzuciła część kosztów ubezpieczeń na pracowników. W 2015 roku wynagrodzenie za godzinę wynosiło 1,85$. W kolejnym roku były to 2$, jednak po wspomnianych odliczeniach zostawało 1,60$. Ci, którzy nie biorą nadgodzin mogą liczyć na około 213$.

W zakładach wciąż praktykowane jest zmuszanie pracowników do nadgodzin. Właściciel fabryki zarzeka się, że kontroluje je za pomocą systemu identyfikacji, jednak to raczej forma obrony wizerunku. Na paskach wypłat z 2015 roku wyraźnie widać, że 62% robotników pracowało ponad 82 godziny w miesiącu. Rekordzista przepracował 109 godzin w tygodniu.

Pegatron zatrudnił także wielu stażystów spośród studentów, którzy pracowali na nadgodzinach nawet 80 godzin tygodniowo – tyle samo ile zwykli pracownicy. Chińskie prawo zawiera regulacje, które zabraniają takiego wykorzystywania stażystów.

Pracownicy nierzadko zmuszani są do zostawania po godzinach, a ich prośby o możliwość opuszczenia miejsca pracy spotykają się z odmową.

Dodatkowo warunki pracy urągają zasadom BHP co prowadzi do wysokiej urazowości. Firma nie zapewnia odpowiedniej ochrony pracującym w hałasie oraz choćby przy niebezpiecznych dla oczu laserach.

Oficjalny raport firmy Apple za rok 2015 podaje jej dochód na poziomie 233,7 miliardów dolarów. Tylko w Chinach zarobił ponad 58 miliardów dolarów. Na pensje dla swoich pracowników firma wydała około 6,2 miliardów dolarów.  

Źródło: China Labor Watch / 2018