Ray-Bany z AI Meta to łakomy kąsek. Modny gadżet właśnie dostał nowe możliwości

Okulary zaprojektowane przez Ray-Ban i Meta właśnie zyskały nowe zastosowanie. Sztuczna inteligencja pomoże w prowadzeniu rozmów.
smart okulary meta ray ban

Źródło: Meta

Tłumaczenie na żywo w okularach Meta

Tym samym Ray-Bany Meta przestały być zabawką dla instagramerów. Meta zakończyła testy tłumacza, zdolnego pomóc w prowadzeniu rozmów na żywo osobom noszącym te okulary. Tłumacz AI jest stopniowo udostępniany na wszystkich rynkach, gdzie dostępne są te zaawansowane okulary, w tym w kilku krajach Europy.

Na początek wprowadzone zostało tłumaczenie rozmów w czasie rzeczywistym między czterema blisko spokrewnionymi językami: angielskim, hiszpańskim, francuskim i włoskim. Tłumaczenie działa zarówno przez głośniki okularów, jak i poprzez wyświetlanie transkrypcji rozmowy na smartfonie – trzeba bowiem pamiętać, że Ray-Bany z AI Meta nie mają jeszcze ekranu. Tłumaczenie jest dostępne także offline, jeśli wcześniej pobierzesz odpowiedni pakiet językowy. Do uruchomienia tłumacza służy komenda głosowa: „Hey Meta, start live translation”.

Czytaj też: Inteligentne okulary Meta dostają jeszcze więcej sztucznej inteligencji

Inne nowości AI dotrą do Europy

Posiadacze tych okularów w USA i Kanadzie mogą skorzystać także z Live AI. Ta funkcja pozwala porozmawiać z AI Meta na temat otoczenia bez konieczności wzywania asystenta co drugie zdanie. Można między innymi poprosić o informacje o książce, potrawie na talerzu czy budynku. Ta funkcja niebawem trafi również do Europy, ale rozmowa będzie nieco mniej wygodna – nie będzie możliwości przerwania jej w dowolnym momencie. AI Meta może też posłużyć do konwersji walut czy jako kalkulator.

Ponadto do Europy dotrze niebawem współpraca z aplikacjami muzycznymi, a więc Spotify, Amazon Music, Apple Music i Shazam. Okulary będzie można zapytać o tytuł utworu, datę wydania albumu i tym podobne przydatne informacje.

Okulary dostaną także lepszą integrację z Instagramem. Pozwolą wysyłać i odbierać wiadomości, filmy i zdjęcia oraz posłużą jako słuchawki w rozmowach głosowych. Dotychczas obsługiwane były aplikacje: WhatsApp, Messenger i standardowe apki do obsługi SMS i MMS. Oczywiście można także prowadzić rozmowy telefoniczne przez Ray-Bany Meta.

Źródło: Meta
Ray-Ban Meta okulary AI z kamerą i słuchawkami
Źródło: Meta

Na koniec dobra wiadomość dla osób, dla których bardziej liczy się moda niż możliwości techniczne Ray-Banów Meta. Na rynek trafią nowe modele okularów drugiej generacji. Nowością są między innymi ramki Skyler (widoczne powyżej, jasne i ciemne) z soczewkami przezroczystymi i fotochromatycznymi – te mogą przyciemnić się na słońcu i służyć także jako okulary przeciwsłoneczne. Niezmiennie dostępne będą klasyczne, czarne ramki i zielone soczewki.