Reinfekcje COVID-19 u młodych są powszechne. Nowe badanie

Naukowcy przeprowadzili pierwsze badanie dotyczące reinfekcji SARS-CoV-2 u młodych, zdrowych ludzi. Chociaż ryzyko wystąpienia u nich ponownego zakażenia jest o wiele mniejsze niż pierwszego, wcale nie zdarza się rzadko.
Reinfekcje COVID-19 u młodych są powszechne. Nowe badanie

Już ponad rok temu wirus SARS-CoV-2 wdarł się do naszej rzeczywistości i nie chce jej opuścić. Chociaż wiemy o nim coraz więcej i sytuacja wydaje się w miarę ustabilizowana, naukowcy wciąż odkrywają nowe fakty na temat infekcji. Już jakiś czas temu ustalono, że powtórne zakażenie jest jak najbardziej możliwe. Najczęściej i najciężej przechodzą je osoby z chorobami współistniejącymi oraz seniorzy. Nie jest to też nic wyjątkowego w przypadku ludzi młodych. Potwierdza to nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Mount Sinai Hospital w Nowym Jorku i Naval Research Center w Silver Spring. 

Jak czytamy na „Lancet Respiratory Medicine”, jest to pierwsze przeprowadzone badanie dotyczące powtórnego zakażenia u ludzi młodych. Naukowcy sprawdzili na jakim poziomie utrzymuje się ryzyko reinfekcji wśród osób w wieku między 18 a 20 rokiem życia oraz jak ma się to do występowania pierwszej infekcji w tej samej grupie wiekowej. W przedsięwzięciu wzięło udział 3249 rekrutów Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. Wszyscy najpierw przeszli obowiązkową dwutygodniową kwarantannę, w czasie której wykonano im trzykrotnie (na początku, w połowie i na zakończenie) testy na poziom przeciwciał IgG przeciwko SARS-CoV-2 oraz testy PCR na obecność wirusa. Pozytywny wynik tego ostatniego dyskwalifikował z dalszego udziału w badaniu. Pozostali już po zakończeniu kwarantanny ponownie przeszli testy PCR (po dwóch, czterech i sześciu tygodniach).

Z przeprowadzonego badania wynika, że około 10 proc. uczestników, u których poziom przeciwciał wskazywał, że przebyli już infekcję, zostało ponownie zakażonych. Było to 19 na 189 osób. W grupie niezainfekowanej wcześniej SARS-CoV-2 odsetek był znacząco wyższy, bo sięgał aż 50 proc. (1079 na 2247 osób). Pokazuje to, jak twierdzą naukowcy, że zakażenie koronawirusem u zdrowych, młodych ludzi jest czymś powszechnym. Chociaż występuje pięć razy rzadziej niż w przypadku osób bez przeciwciał, wciąż mogą oni go przenosić na innych.

Innym ważnym odkryciem jest to, że reinfekcje w znacznym stopniu, bo aż 84 proc., były bezobjawowe. Natomiast w przypadku osób zakażonych po raz pierwszy odsetek ten wynosił 68 proc. Jak zaznaczają autorzy badania należy wziąć pod uwagę, że dotyczy to jedynie zdrowych, młodych mężczyzn. W przypadku innych grup współczynniki te mogą się od siebie różnić.

W toku dalszych badań odkryto również, że poziom przeciwciał u osób przechodzących reinfekcję był niższy, niż ten, który wykształcił się u tych, którzy byli bezpośrednio po przejściu pierwszego zakażenia. Według naukowców oznacza to, że ryzyko ponownej infekcji jest niedoszacowane, ponieważ część osób po przebytej infekcji mogła już w ogóle nie mieć przeciwciał zwalczających wirusa. Dlatego w celu ograniczenia transmisji SARS-CoV-2 ważne jest szczepienie młodych ludzi tak szybko, jak to tylko będzie możliwe.