Największe rekiny wcale nie “polują” na ludzi. Sam zobacz, jak zdobywają pożywienie

Największe rekiny na świecie zazwyczaj zdobywają pokarm poprzez filtrację, biernie zbierając kryl i plankton podczas pływania w wodzie. Nowy materiał wideo pokazuje jednak coś zupełnie innego.
Rekiny wielorybie to największe ryby na świecie /Fot. Imperial College London

Rekiny wielorybie to największe ryby na świecie /Fot. Imperial College London

Rekin wielorybi (Rhincodon typus) to gatunek morskiej ryby chrzęstnoszkieletowej, największy przedstawiciel rekinów na świecie. Łatwo go rozpoznać, gdyż ma specyficzne, cętkowane ubarwienie. Jest całkowicie niegroźny dla człowieka, więc nie jest okryty taką niesławą jak choćby żarłacz biały.

Czytaj też: Rekiny mają niezwykłą zdolność do regeneracji. Uwieczniono ją na nagraniu

Największy zmierzony osobnik tego gatunku miał blisko 19 m długości, ale niepotwierdzone pogłoski mówią o okazach nawet 20-metrowych, których masa ciała przekracza ponad 30 ton. Dla porównania warto przytoczyć, że płetwale błękitne, czyli największe zwierzęta, jakie kiedykolwiek żyły na Ziemi, są tylko “trochę” większe – samice średnio 23-24 m długości. Większość obserwowanych rekinów wielorybich ma 10-12 m długości.

Czym żywią się rekiny wielorybie?

Rekin wielorybi jest jednym z trzech znanych rekinów żywiących się planktonem. Nie pogardzi także nektonem – skorupiakami, głowonogami i drobnymi rybami pelagicznymi. Mimo iż jest gatunkiem kosmopolitycznym i żyje w ciepłych wodach na całym świecie, populacja tego gatunku spadła o połowę w ciągu ostatnich 75 lat. To pokazuje, jak niewiele wiemy o zachowaniu i ekologii tych spektakularnych zwierząt.

Czytaj też: Te rekiny nie miały ojca. Dopiero drugi taki przypadek w historii

Naukowcy do tej pory uważali, że rekiny wielorybie pływają blisko powierzchni, zasysając otaczającą wodę, która następnie jest filtrowana w poszukiwaniu “smakołyków”. Na nowym nagraniu widać, jak jeden osobnik wbija swoje ogromne szczęki w piasek, zdając się “odkurzać” wodę i osady w poszukiwaniu pożywienia. Jest to pierwszy raz, gdy udokumentowano takie zachowanie.

Rekin, o którym mowa, został sfilmowany w pobliżu La Paz, nadmorskiego miasta w Meksyku, znanego jako hotspot rekinów wielorybich. Niektórzy z lokalnych przewodników, którzy zabierają turystów, aby zobaczyć rekiny, zgodzili się udostępniać filmy z nietypowymi zachowaniami tych zwierząt. Obserwacja została opisana w czasopiśmie Journal of Fish Biology.

Opierając się tylko na omawianym nagraniu, trudno jest dokładnie określić, jakiej zdobyczy mógł szukać rekin, chociaż prawdopodobnie chodziło o bentosowe równonogi, skorupiaki morskie żyjące na dnie oceanu. Biolodzy uważają, że takie zachowania zapewne zdarzają się w warunkach naturalnych, tylko do tej pory nie byliśmy w odpowiednim miejscu i odpowiednim czasie. Plankton zjadany przez rekiny wielorybie może migrować w kierunku dna oceanu w ciągu dnia, więc jest uzasadnione, że rekiny wielorybie będą również za nim podążać.