Niewiarygodna rekonstrukcja egipskiej głowy. Ta czaszka znajdowała się tysiące kilometrów od Egiptu

Sporymi umiejętnościami wykazali się eksperci oddelegowani do stworzenia podobizny pewnej kobiety. Wykorzystując trójwymiarowy model jej czaszki, zaprezentowali światu oblicze mieszkanki starożytnego Egiptu.
Niewiarygodna rekonstrukcja egipskiej głowy. Ta czaszka znajdowała się tysiące kilometrów od Egiptu

Już sama geneza artefaktu w postaci zmumifikowanej czaszki może wzbudzać zainteresowanie. Mówimy bowiem o fragmencie, który w bliżej niewyjaśnionych okolicznościach znalazł się w szkolnej bibliotece na terenie miasta Grafton. Wiadomo, iż trafiła tam około stu lat wcześniej, ale na tym informacje o czaszce się kończą.

Czytaj też: Marzenia na miarę CPK to żadna nowość. Już starożytni projektowali infrastrukturę z rozmachem

Na szczęściej naukowcy mają kilka asów w rękawie. Wykorzystując dobrodziejstwa współczesnej technologii doprowadzili do powstania wirtualnego modelu. Dokonali tego na podstawie skanów medycznych i technik kryminalistycznych, a ostatecznym celem było stworzenie wizerunku kobiety, która nie żyje od tysięcy lat.

Rekonstrukcja wykonana przez ekspertów ukazuje twarz kobiety, która w momencie śmierci miała od 50 do 60 lat

Takie podejście, pozwalające na większe utożsamienie się z daną postacią, jest coraz milej widziane. O ile jednak znane persony, o których uczyliśmy się na lekcjach historii, zazwyczaj posiadają konkretnie nakreślone wizerunki, tak anonimowi ludzie zazwyczaj pozostają jedynie szczątkami. Dzięki akcjom takim jak opisana powyżej się to zmienia.

Naukowcy zajmujący się badaniem kości doszli do wniosku, że głowa należała kobiety, która w momencie śmierci miała od 50 do 60 lat. Fragmenty złota widoczne na poddanej mumifikacji głowie sugerowały, jakoby żyła w Egipcie w okresie grecko-rzymskim. Właśnie wtedy, tj. w czasie od IV wieku p.n.e. do IV wieku, ogromną popularnością cieszyło się wykorzystywanie płatków złota w procesie mumifikacji. 

Z dostępnych informacji wynika, że głowa trafiła do australijskiej szkoły w 1915 roku i miała tam pełnić rolę edukacyjną. Darczyńcą był lokalny lekarz bądź egiptolog. W ubiegłym roku o sprawie zrobiło się głośno, dlatego zainteresowali się nią eksperci od wirtualnych rekonstrukcji. Oczywiście tego typu przedsięwzięcia są w dużej mierze zależne od inwencji twórczej autorów.

Czytaj też: Remontowali kuchnię, znaleźli skarb sprzed wieków. Właśnie został sprzedany za wielką kwotę

Nie da się bowiem określić pewnych cech wyglądu, takich jak struktura skóry na twarzy bądź ustawienie uszu. Zazwyczaj specjaliści odnoszą się więc do danych statystycznych i biorą pod uwagę wygląd przeciętnych przedstawicieli danej populacji. Po tym, jak egipska kobieta odzyskała swoją twarz, została ona odlana z brązu. Teraz możemy ją podziwiać, podczas gdy twórcy myślą już o kolejnych projektach.