Rekordowe stado żubrów w Puszczy Białowieskiej. Czegoś takiego w Polsce jeszcze nie widzieliśmy

Polska jest krajem, w którym żyje najwięcej żubrów na świecie, więc obserwacja sporej wielkości stad nie powinna nikogo dziwić. Pod koniec grudnia dostrzeżono jednak rekordowe stado, które przemieszczało się po obrzeżach Puszczy Białowieskiej. Ilu osobników liczyło?
Rekordowe stado żubrów w Puszczy Białowieskiej. Czegoś takiego w Polsce jeszcze nie widzieliśmy

Pod koniec grudnia 2022 zaobserwowana została wędrówka rekordowo wielkiego stada na obrzeżach Puszczy Białowieskiej. Nigdy wcześniej nie spotkano się z tak dużym zbiorowiskiem żubra. Pracownikom Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży udało się uchwycić z drona niesamowity widok wędrującej grupy tych największych ssaków lądowych Europy. O zdarzeniu donosi PAP.

Dotychczas największe zaobserwowane stado żubrów liczyło 136 osobników i zaobserwowano je w okolicach Puszczy Knyszyńskiej. To, które dostrzegli naukowcy pod koniec grudnia, składało się aż ze 170 osobników, w tym 40 cieląt. Liczbę zwierząt w stadzie określono na podstawie zdjęcia wykonanego z drona. Prawdopodobnie rekordowe stado powstało wskutek połączenia się kilku mniejszych.

Czytaj też: Żubry wracają do swojej dawnej ojczyzny! Po 6000 lat doszło tam do czegoś nieoczekiwanego…

O wszystkim dowiadujemy się z niemal miesięcznym opóźnieniem, co było celowym działaniem pracowników IBS PAN. W ten sposób uniknięto presji ze strony fotografów i amatorów przyrody, którzy zapewne przyjechaliby tłumnie do Białowieży w poszukiwaniu ogromnego stada.

Grupowanie się żubrów w stada jest naturalnym zachowaniem. Dzieje się tak w sezonie zimowym, gdy zwierzęta w stadach wybierają się na tereny otwarte w poszukiwaniu pożywienia. Zimą najczęściej ssaki preferują ozime uprawy rzepaku i zbóż oraz skoszone pola kukurydzy – informuje IBS PAN. Migracje żubrów spotykają się niekiedy z krytyką ze strony rolników, ale podgryzanie upraw wcale nie musi oznaczać, że nic później z nich nie urośnie.

Bardzo często dochodzi również do sytuacji, gdy żubry przebiegają drogi. Kilka nagrań z tego typu spotkań można znaleźć w sieci. Ukazują one skalę wielkości stad oraz sposób zachowania zwierząt.

https://www.youtube.com/watch?v=TvS3ifTQPr8&ab_channel=WYPADKI

Największe stado żubrów na obrzeżach Puszczy Białowieskiej

Warto dodać, że populacja żubrów w Polsce należy do największej na świecie. Według danych z Redakcji Księgi Rodowodowej Żubrów w naszym kraju żyje 2429 osobników, w tym 2223 na wolności. Populacja w Puszczy Białowieskiej jest największa, ale poza nią również spotkamy także żubry w Bieszczadach, Lasach Janowskich, Puszczy Knyszyńskiej, a nawet w lasach północno-zachodniej Polski.

Czytaj też: Zrobili gulasz z mięsa żubra. Miało 50 tysięcy lat

Niewiele mniejsza od polskiej jest białoruska populacja tych zwierząt, która wynosi 2356 osobników. Na trzecim miejscu w tym zestawieniu jest Rosja (1798 żubrów). Populacje liczące po kilkaset osobników żyją również w Niemczech, Ukrainie, Rumunii czy na Litwie.