Chińczycy twierdzą, że te robaki tworzą idealny „beton”. Czym to właściwie jest?

Matka Natura niejednokrotnie bywała już inspiracją dla świata nauki. Tym razem motywacją do przeprowadzenia pewnych badań przez zespół chińskich naukowców był gatunek morskich robaków budujących… zamki z piasku. Na tej podstawie opracowano zupełnie nowy rodzaj materiałów budowlanych.
Phragmatopoma californica / źródło: Fred Hayes z Uniwersytetu Utah, CC BY-SA 3.0

Phragmatopoma californica / źródło: Fred Hayes z Uniwersytetu Utah, CC BY-SA 3.0

Zespół badaczy z Instytutu Technicznego Fizyki i Chemii Chińskiej Akademii Nauk podzielił się na łamach czasopisma Matter wynikami badań nad materiałem budowlanym inspirowanym działalnością morskich robaków, które budują konstrukcje mieszkalne przypominające zamki z piasku.

Czytaj też: Te robaki mogą przetrwać na niezwykłej diecie. Żywią się styropianem

Dokładnie chodzi o wieloszczety z gatunku Phragmatopoma californica, które dorastają do 7,5 centymetra długości i zamieszkują wybrzeże Kalifornii. Budują one z ziaren piasku i fragmentów muszli konstrukcje mieszkalne wyglądające jak zamki z piasku. Ich powierzchnia może również przypominać strukturę plastra miodu.

Konstrukcja robaków odsłonięta podczas odpływu / źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna CC0

Robaki, które budują zamki z piasku, stały się inspiracją dla naukowców

Jaki może być związek pomiędzy tymi morskimi robakami a branżą budowlaną? Okazuje się, że całkiem spory. Chodzi przede wszystkim o organiczny klej, który wytwarzają wieloszczety. Spajają nim ziarna ze sobą. Sekretem substancji jest to, że zawiera ona białka kationowe i anionowe – tłumaczą autorzy badań w komunikacie Eurekalert.

Czytaj też: Dodali kawę do betonu! Efekty są zachwycające

Stosując podobny związek, chińscy badacze opracowali prototypowy materiał budowlany. Przy niskich temperaturach i pod ciśnieniem atmosferycznym wykazali, że spajający klej wciąż osiąga dobre właściwości mechaniczne i przy jego pomocą można tworzyć dowolne materiały ze związanych ze sobą ziarenek piasku czy resztek pustaków betonowych.

Do czego w ogóle nam potrzebne materiały budowlane wiązane polimerowym klejem? Przede wszystkim naukowcom chodziło o przedstawienie alternatywy dla klasycznego betonu i cementu, których produkcja generuje ogromne koszty dla środowiska. Nie tylko zużywane są wtedy duże ilości wody, ale także emituje się przy tym do atmosfery gazy cieplarniane.

Czytaj też: Ekologiczny beton, czyli rozwiązanie, jakim nie pogardzi prawie nikt

Chcąc zahamować zmiany klimatu, potrzeba nam nie tylko dokonywać transformacji w branży energetycznej, ale również w budowlanej. Niestety, jak możemy to dostrzec na wielu przykładach (także z Polski), jakiekolwiek przemiany na tym polu są wciąż melodią odległej przyszłości. Może odkrycie chińskich naukowców okaże się jednak jaskółką, która zwiastuje zupełnie nową wiosnę.