Robienie wody gazowanej w domu – ekonomiczne bąbelki

Czy gazowanie wody w domu się opłaca? Jak wyglądają koszty samodzielnego robienia napojów gazowanych? Sprawdź zestawienie średnich cen.
Robienie wody gazowanej w domu – ekonomiczne bąbelki

Gazowanie wody w domu – czy warto?

Wiele osób uwielbia gazowaną wodę i drzemiące w niej, orzeźwiające bąbelki. Sklepowe półki pełne są butelek wypełnionych wodą w różnym stopniu nasyconą dwutlenkiem węgla. Bez problemu znajdziemy ją w formie lekko, średnio i mocno gazowanej. Choć koszt zakupu pojedynczej butelki wody nie wydaje się duży, w przełożeniu na miesięczne spożycie odpowiedniej ilości płynów staje się mocno odczuwalny. Czy samodzielne gazowanie wody w domu jest bardziej opłacalne niż kupowanie wody butelkowanej? Sprawdźmy.

Woda – źródło życia

Woda jest płynem, który stanowi średnio 75% ludzkiego ciała. Dostęp do świeżej i czystej wody jest konieczny do przetrwania, a każdy nawet najmniejszy jej ubytek stanowi dla naszego zdrowia olbrzymie zagrożenie[1].

Dlaczego warto pić odpowiednią ilość wody? Przede wszystkim pomaga nam ona w regulacji temperatury ciała. Nawilża nasze błony śluzowe oraz stawy. Wspiera także proces trawienia oraz bierze udział w oczyszczaniu organizmu z toksyn[2].

Zaniedbanie picia właściwej ilości wody, może mieć przykre konsekwencje. Wśród nieprzyjemnych objawów odwodnienia są:

 • bóle głowy,
 • senność,
 • kiepski apetyt,
 • osłabienie,
 • znacznie gorsze samopoczucie.

Jeżeli nie przepadamy za zwykłą, niegazowaną wodą, możemy spokojnie uzupełniać poziom płynów wodą pełną bąbelków. Tylko która z wersji jest korzystniejsza dla naszego portfela – woda butelkowana czy ta z urządzenia do robienia wody gazowanej w domu? Przed podjęciem decyzji o zakupie urządzenia gazującego, warto poznać koszty zarówno zestawu startowego, jak i standardowego użytkowania.

Dowiedz się, ile wody dziennie powinno się pić >>

Jak zrobić wodę gazowaną w domu?

Zanim przejdziemy do podsumowania kosztów obu rodzajów gazowanej wody, wyjaśnijmy sobie, w jaki sposób można uzyskać wodę gazowaną we własnym domu.

Saturator to nieduże urządzenie, które nie potrzebuje prądu, by działać. Wystarczy jedynie zamontować cylinder wypełniony dwutlenkiem węgla oraz wielorazową butelkę napełnioną zwykłą, kranową wodą. Następnie, przy pomocy wygodnej rączki, możemy nasycić gazem napój zgodnie ze swoimi preferencjami:

 • 1 naciśnięcie – woda delikatnie gazowana;
 • 2 albo 3 naciśnięcia – woda średnio gazowana;
 • 4 albo 5 naciśnięć – woda mocno gazowana.

Saturator to nie tylko praktyczny, lecz również niezwykle stylowy sprzęt AGD. Model ART od SodaStream zachwyca funkcjonalnością i retro designem, który świetnie komponuje się w przeróżnie urządzonych kuchniach – znacznie lepiej niż zgrzewki wody butelkowanej (zajmuje też zdecydowanie mniej miejsca na blacie roboczym)! Jest dostępny w pięciu wersjach kolorystycznych, w tym w limitowanej, marmurowej odsłonie.

Przy pomocy ekspresu do gazowania wody od SodaStream możemy przygotować nie tylko orzeźwiającą wodę z bąbelkami, ale też popularne napoje gazowane. Do gotowej, nasyconej dwutlenkiem węgla wody wystarczy dodać oryginalny syrop Pepsi, Mirinda, 7Up, Lipton oraz wiele innych, by cieszyć się bąbelkami w ulubionym smaku.

Robienie wody gazowanej w domu – czy to się opłaca?

Osoby, które rozważają zakup dystrybutora do wody gazowanej w domu, zastanawiają się często nad kosztami takiego rozwiązania. Dokonując zakupu, warto zdecydować się na jeden z dostępnych zestawów, które zawierają wszystkie niezbędne elementy do gazowania wody:

 • ekspres do nasycania wody bąbelkami;
 • wielorazową butelkę;
 • cylinder napełniony dwutlenkiem węgla.

Ceny saturatora ART wraz z cylindrem oraz butelką to koszt od 399 zł – w zależności od wybranego wariantu.

Każdy nabój z gazem wystarcza do nasycenia bąbelkami nawet 60 litrów kranowej wody. Cylinder ten kosztuje 49 zł, zatem cena każdego litra to zaledwie ok. 1,22 zł. Woda butelkowana bywa nawet dwukrotnie droższa!

Samodzielne przygotowywanie wody gazowanej w domu ma jeszcze jeden niezaprzeczalny atut. Korzystając z wielorazowej butelki oraz saturatora, możemy uniknąć zakupu wody butelkowanej podczas przebywania poza domem. Wystarczy, że przygotujemy napój przed wyjściem.

Woda kranowa – czy to bezpieczne?

Samodzielne gazowanie wody w domu zakłada korzystanie z kranówki. Warto więc zadać sobie pytanie, czy woda dostępna w naszych kranach jest bezpieczna do spożycia? Przedsiębiorstwa wodociągowe oraz Państwowa Inspekcja Sanitarna troszczą się o to, by wyeliminować z niej wszelkie potencjalne zagrożenia. Woda ta jest regularnie badana. Dlatego też uważa się ją za całkowicie odpowiednią do spożycia – pozbawioną zanieczyszczeń mikrobiologicznych i chemicznych[3].

Dlaczego warto sięgać po wodę z kranu:

 • jest znacznie tańsza niż butelkowana;
 • zawiera minerały i elektrolity;
 • jest dostępna na wyciągnięcie ręki;
 • jej skład jest stale monitorowany[4].

Gazowanie wody w domu – ekologiczne rozwiązanie

Napój z urządzenia do gazowania wody w domu to korzyść nie tylko dla naszego portfela. Z wyboru wielorazowych, wysokiej jakości butelek ucieszy się również nasza planeta. Tritan, z którego wykonane są butelki SodaStream, jest niezwykle odporny na uszkodzenia. Łatwo się go myje. Jest pozbawiony szkodliwych związków, takich jak np. BPA. Nie uwalnia także do wody mikroplastiku, dlatego jest korzystniejszy dla naszego zdrowia.

Marka SodaStream troszczy się o środowisko naturalne, dlatego wdrożyła szereg rozwiązań sprzyjających ekologii. Każdy oryginalny cylinder jest wielorazowy. Po wykorzystaniu znajdującego się w nim gazu, mamy możliwość wymiany cylindra na nowy. Opróżniony cylinder trafia wówczas do SodaStream, gdzie zostanie sprawdzony pod kątem szczelności i bezpieczeństwa, dokładnie oczyszczony i ponownie napełniony gazem.

Korzystanie z saturatorów SodaStream pozwala na znaczne ograniczenie zużycia jednorazowego plastiku, który trafia na wysypiska, do ziemi, wody, a nawet powietrza.

Dołączmy więc do bąbelkowej rewolucji. Zatroszczmy się wspólnie o naszą planetę, rezygnując z butelkowanej wody i przygotowując pyszne napoje w domowym zaciszu!


[1] Rola wody w życiu człowieka i środowisku (ceon.pl)

[2] Odpowiednie nawodnienie – klucz do dobrego zdrowia – Serwis Narodowego Funduszu Zdrowia (nfz.gov.pl)

[3] Woda z kranu – Twój codzienny płyn życia – Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Pyrzycach – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

[4] Tamże

Lokowanie produktu: SodaStream