Robot nauczył się gotować z YouTube’a

(Prawie) Tak samo jak ludzie, roboty mogą nauczyć się gotowania dzięki filmikom z YouTube’a.

Sposób, w jaki uczą się roboty jest zupełnie inny od tego, jak robią to ludzie. Człowiek, który się uczy, rozumie, co oznaczają poszczególne słowa, wie więc, co zrobić, gdy usłyszy wyrażenie: “potrzebuję szklanki”. Robot musi nauczyć się wszystkiego od podstaw. Musi dowiedzieć się, że ma najpierw podejść do szafki, otworzyć ją, wyjąć szklankę, zamknąć szafkę, odwrócić się, cofnąć, powrócić na miejsce, następnie postawić naczynie w wybranym miejscu.

Jednym z podstawowych wyzwań, jeśli chodzi o uczenie maszyn jest pytanie: Jak sprawić, by robot pod pojęciem kubka rozumiał zarówno kubek plastikowy, szklankę czy filiżankę? I czy można stworzyć robota, który nauczy się tego sam?

Jeden z pomysłów na to, jak tego dokonać, opracowali badacze z Uniwersytetu Maryland, którzy postanowili dać robotom oglądać filmiki na Youtubie. Okazało się, że poprzez obserwacje roboty przyswajają nawet złożone sekwencje ruchów i czynności. Tak było własnie  z gotowaniem. Oglądanie gotujących ludzi na YouTubie pozwoliło robotom nabyć podobne umiejętności.

– Wybraliśmy gotowanie, ponieważ z jednej strony robią to wszyscy, a z drugiej jest to bardzo skomplikowana czynność, która wymaga wykonania wielu kroków i użycia dodatkowych narzędzi – mówi prof. Yiannis Aloimonos z Uniwersytetu Maryland. 

Robot wykorzystuje kilka systemów do nauki z filmików na YouTubie, między innymi obraz, sztuczną inteligencję, która pozwala zrozumieć to, co dzieje się na ekranie i w końcu język, dzięki któremu może przełożyć słowa na konkretne czyny. W ten sposób robot może zbierać informacje odnośnie poszczególnych kroków z różnych filmików, następnie przypisać im konkretne reguły i uporządkować je we właściwy sposób.

– Próbujemy opracować technologię, która pozwoli robotom w końcu współdziałać z ludźmi – mówi Cornelia Fermüller  z Uniwersytetu Maryland. Tym razem naukowcy skupiają się na efekcie, a nie na poszczególnych krokach. Z tego powodu zdecydowali się na krótkie filmiki na Youtubie. Okazuje się, że taka metoda jest skuteczna. 

Naukowcy zaprezentują swoje badania podczas konferencji Stowarzyszenia Advancement of Artificial Intelligence Conference, która odbędzie się 29 stycznia w Austin, w stanie Texas.