Robot z drukarki 3D rozbudza kreatywność

Chcesz nauczyć się innowacyjności? Poznaj Poppy’ego, robota z otwartym oprogramowaniem, którego można wydrukować z drukarki 3D!

Poppy to pierwszy robot humanoidalny oparty na całkowicie otwartym oprogramowaniu, którego można wydrukować przy pomocy drukarki 3D. Każdy może go samodzielnie zbudować i zaprogramować. Nie jest to więc narzędzie tylko dla naukowców i inżynierów: jego twórcy chcieliby wprowadzić go do szkół jako element szkolenia zawodowego, aby dać uczniom możliwość eksperymentowania.

Poppy jest rezultatem prac zespołu Flowers w instytucie Inria. Zespół tworzy modele komputerowe i roboty, które służą jako narzędzia do zrozumienia ludzkich procesów rozwojowych. Dr Pierre-Yves Oudeyer, któremu Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERBN) przyznała grant dla początkujących naukowców w dziedzinie informatyki, wyjaśnia: „Obecnie bardzo rzadko wykorzystuje się w szkołach możliwości związane z drukowaniem 3D, zwłaszcza w interakcji z informatyką. Nasza platforma Poppy oferuje szkołom i nauczycielom sposób na pobudzenie kreatywności uczniów w takich dziedzinach jak mechanika, informatyka, elektronika i drukowanie 3D”.

Poppy humanoid beta Overview from Poppy Project on Vimeo.

Zbuduj własnego robota

Robota Poppy można wydrukować na drukarce 3D. Jego działaniami steruje się przy pomocy powszechnie dostępnego oprogramowania. Użytkownicy mogą więc szybko i łatwo sami zaprojektować części robota i zaprogramować jego działanie. Dr Oudeyer wyjaśnia: „Zarówno sprzęt i jak i oprogramowanie są otwarte. Nie istnieje jeden model humanoidalnego robota imieniem Poppy – jest ich tyle, ile wymyślą użytkownicy”.

Dostępność otwartego sprzętu i oprogramowania ułatwia użytkownikom eksperymentowanie z budową pierwszego własnego robota. Poppy jest już kompatybilny z platformą Arduino, która zapewnia mu interfejs z innymi urządzeniami elektronicznymi, takimi jak inteligentne ubrania, oświetlenie, czujniki i instrumenty muzyczne.

„Zrób to sam” w szkole

Dr Oudeyer chciałby, aby ta technologia znalazła zastosowanie poza laboratoriami badawczymi, w szczególności w edukacji. Komisarz ds. badań, innowacji i nauki Máire Geoghegan-Quinn tak skomentowała tę inicjatywę: „To bardzo udany »produkt uboczny« projektu ERBN – tania platforma, dzięki której można uczyć się w bardziej interaktywny i inspirujący sposób, a uczniowie zyskają kontakt z nauką i projektowaniem”.

Platforma Poppy powstała za sprawą projektu „Explorers” finansowanego przez ERBN, w ramach którego dr Oudeyer przy pomocy robotów bada mechanizmy uczenia się i rozwoju. „Postawiliśmy hipotezę, że ciało jest kluczową zmienną w procesie nabywania przez ludzi umiejętności motorycznych i społecznych. Aby zbadać tę teorię, potrzebowaliśmy platformy pozwalającej na szybkie eksperymenty z nowymi modelami robotów. W ten sposób pojawiła się platforma Poppy”.

Dzięki grantowi ERBN dr Oudeyer rozwinął umiejętności rozwiązywania problemów i krytycznego myślenia w robotyce. Ma też nadzieję, że studenci informatyki, programowania i projektowania będą mogli korzystać z Poppy’ego w trakcie nauki, a później być może znaleźć pracę w branży robotyki. Projekt „Explorers” wart 1,5 mln euro potrwa do 2015 r.

Gry interdyscyplinarne

Użytkownicy Poppy’ego będą mogli wymieniać swoje pomysły i rezultaty na zasadach szerokiej otwartości i współpracy. Umożliwi im to specjalna platforma internetowa łącząca ludzi oświaty, sztuki, nauki i przemysłu. Zespół dr Oudeyera wykorzystał już Poppy’ego w różnych dziedzinach, takich jak sztuka. W ramach programu rezydencji artystycznej „Êtres et Numériques” zespół naukowców, wspólnie z tancerką i artystką sztuk wizualnych, badał przy użyciu robota emocje i percepcję gestów i ruchów ciała (więcej informacji tutaj). Badacze planują kolejne eksperymenty związane z innymi działaniami artystycznymi.


Europejska Rada ds. Badań Naukowych (European Research Council) jest pierwszą ogólnoeuropejską organizacją finansującą badania o pionierskim charakterze. Jej celem jest stymulowanie wybitnych osiągnięć naukowych w Europie poprzez wspieranie współzawodnictwa przy ubieganiu się o dotacje między najlepszymi i najbardziej twórczymi naukowcami niezależnie od narodowości i wieku. ERBN stara się również przyciągać do Europy najlepszych naukowców z całego świata. W nowym programie UE w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020” ERC ma znacznie większy budżet niż dotychczas – ponad 13 mld euro. 

Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie: http://www.poppy-project.org/