Roboty zadbają o bezpieczeństwo na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej

World Cup to jedna z najbardziej złożonych i trudnych do zorganizowania imprez masowych na świecie. Służby porządkowe w Brazylii będą wspomagane przez najbardziej zaprawione w bojach roboty militarne – iRobot Packbot 510.

32 dni imprezy, 32 drużyny narodowe, 736 piłkarzy, 12 stadionów, które pomieszczą jednorazowo od 40.000 do blisko 111.000 kibiców na trybunach, setki milionów obserwujących zmagania przed telewizorami – tak przedstawia się w liczbowym skrócie największa impreza piłkarska świata.

Technologia na boisku pozwala monitorować, czy piłka przekroczyła linię bramkową i analizować ruchy piłkarzy na placu gry, czy sprawdzać parametry fizjologiczne całej drużyny w czasie rzeczywistym. Kiedy jednak spojrzymy na Mundial w szerszej perspektywie okazuje się on jedną z największych imprez masowych na świecie. Organizacja Mistrzostw Świata w piłce nożnej to nie tylko budowa aren sportowych, ośrodków treningowych, czy zaplecza gastronomiczno-hotelowego. Mundial, jak każda impreza masowa, wymaga daleko idących środków bezpieczeństwa, które wyeliminują ryzyko wystąpienia niebezpieczeństwa i niepożądanych zdarzeń. Dlatego brazylijskie służby porządkowe będą wspierane przez 30 najbardziej zaprawionych w bojach robotów militarnych – iRobot 510 PackBot.

W ramach wartego 7,2 mln dolarów kontraktu, iRobot Corporation dostarczył 30 robotów militarnych PackBot wraz z serwisem, częściami zamiennymi oraz wyposażaniem. Dzięki możliwości zdalnego przesyłania obrazu z zamontowanych w robocie kamer wysokiej rozdzielczości, operator będzie mógł z bezpiecznego miejsca zbadać potencjalne niebezpieczeństwo bez narażenia życia. Dzięki trzyczęściowemu, zręcznemu manipulatorowi, osoba sterująca robotem może również zbadać podejrzanie wyglądające przedmioty jak np. pozostawiony plecak.

iRobot 510 PackBot

Modułowa, łatwa do adaptacji i rozszerzenia funkcjonalności budowa sprawia, że iRobot 510 PackBot może być wykorzystywany w misjach rozbrajania ładunków wybuchowych, obserwacji i rozpoznania, wykrywania broni chemicznej czy transportowania niebezpiecznych ciał stałych, płynów i gazów. Jego mechanizm poruszania się opiera się na dwóch płozach oraz fliperach z gąsienicami, dzięki czemu PackBot jest w stanie szybko poruszać się, wspinać się po schodach i pokonywać wąskie przejścia.
W zależności od prowadzonej misji przekazuje on zdalnie, w czasie rzeczywistym dane wideo, audio, czy te dotyczące warunków chemicznych w danym miejscu, bez narażenia życia osoby nim sterującej.

Dzięki niewielkiej wadze – niespełna 11 kg – oraz niewielkim wymiarom – wysokość 17,8 cm, szerokość z flipperami do 52,1 cm, długość przy złożonych fliperach 68,6 cm – iRobot 510 PackBot może być transportowany w plecaku. Jego niewielka waga oraz efektywny system napędzania sprawiają, że jest on w stanie rozwinąć prędkość do 9,3 km/h.

iRobot 510 PackBot z powodzeniem może uczestniczyć w misjach:

  • wykrywania i rozbrajania ładunków wybuchowych
  • neutralizacji materiałów radioaktywnych oraz potencjalnie niebezpiecznych
  • zwiadowczych i kontroli pojazdów (np. pod kątem występowania materiałów wybuchowych)
  • kontroli pomieszczeniach zamkniętych
  • bieżącej obserwacji i nadzoru
  • rewizji punktów kontrolnych i personelu
  • oczyszczanie budynków i dróg z obiektów potencjalnie niebezpiecznych
  • pierwszej pomocy

Militarne iRoboty powstały z myślą o ochronie życia ludzkiego we wszystkich sytuacjach, które niosą potencjalne zagrożenie. Na co dzień wykonują niezliczoną liczbę misji dla wojska i pracowników innych służb mundurowych, aby przy jak najmniejszym ryzyku zwiększyć ich wiedzę na temat bieżącej sytuacji, oraz zwiększyć szansę na powodzenie danej misji. iRobot Corporation dostarczył na całym świecie przeszło 5000 robotów militarnych takich jak iRobot FirstLook, SUGV, Warrior czy PackBot.