Rok pod lupą – 4 pudełka pełne skarbów

Przez dwanaście miesięcy podejmowałyśmy miliony działań, intensywnych starań. Niekiedy dawałyśmy z siebie wszystko, czując i myśląc, że to co robimy w danej chwili, to najważniejsza rzecz na świecie. Ale czy tak było naprawdę? Zbliżający się koniec roku to doskonała okazja, żeby spojrzeć na swoje dokonania z perspektywy i odpowiedzieć sobie na pytanie, które z podjętych działań były naprawdę ważne.

Obejmując swoje przeszłe doświadczenia świadomą uwagą, możemy wyciągać z nich konstruktywne wnioski na przyszłość.

Zapraszam Cię we wspaniałą podróż w przeszłość. Jesteś tropicielką wyjątkowych i ważnych momentów, wyposażoną w cztery piękne i przestronne pudełka, w których ułożysz najważniejsze doświadczenia mijającego roku. To Twoje skarby, z których będziesz mogła korzystać przez dwanaście następnych miesięcy, aby z większą świadomością angażować swoją energię w to, co naprawdę ma dla Ciebie sens i przynosi Ci satysfakcję. A dzięki temu dołączysz do grona prawdziwych ludzi sukcesu, którzy – jak zauważa dr Marshall Goldsmith – spędzają znaczną część swojego życia na angażowaniu się w działania, w wykonywaniu których znajdują szczęście i sens życia.

Pudełko nr 1. Najprzyjemniejsze momenty mijającego roku

Wakacje na rajskiej plaży, pierwsza randka z ukochanym, lot balonem – jakie obrazy przychodzą Ci na myśl, kiedy szukasz w pamięci najprzyjemniejszych momentów mijającego roku? Jeśli chcesz, zamknij na chwilę oczy i zadaj sobie to pytanie w myślach i poczekaj na odpowiedź. Na pewno pojawi się mnóstwo takich chwil, na których wspomnienie Twojej twarzy zagości uśmiech. Kiedy przypomnisz sobie przynajmniej kilka takich momentów, zapisz je po lewej stronie kartki, a następnie po prawej stronie przy każdym z tych wydarzeń zapisz odpowiedzi na dwa ważne pytania:

  • Skoro uznajesz to wydarzenie za najprzyjemniejszy moment mijającego roku, to co ono mówi o Twoich wartościach – innymi słowy – co jest dla Ciebie ważne w życiu?

Jeśli jak w naszym przykładzie, takim najprzyjemniejszym momentem byłby dla kogoś lot balonem, to wartościami tej osoby mogłyby być: przygoda, próbowanie czegoś nowego, przekraczanie własnego lęku, zabawa itd. Kiedy uświadomisz sobie swoje wartości przejdź do odpowiedzi na drugie pytanie:

  • Kiedy patrzysz na listę najprzyjemniejszych momentów mijającego roku, to jak nazwałabyś to, co daje Ci największą radość w życiu? Co to jest?

Kiedy masz lepszy kontakt ze swoimi wartościami i z tym, co daje Ci radość, wówczas możesz bardziej świadomie zadbać o to, aby tworzyć takich zdarzeń w przyszłości więcej i w sposób bardziej przemyślany. A przede wszystkim angażować swoją życiową energię w to, co naprawdę istotne.

Pudełko nr 2. Które z Twoich zawodowych osiągnięć dają Ci największą satysfakcję?

Miliony wysłanych i odebranych wiadomości e-mail, setki tysięcy telefonów, dziesiątki, jeśli nie setki projektów… Na co dzień wykonujemy mnóstwo zadań, i być może w momencie, kiedy nad czymś pracujemy, wydaje nam się to najważniejsze na świecie. Dopiero z pewnego oddalenia, dystansu zyskiwanego dzięki upływowi czasu, możemy ocenić co tak naprawdę miało dla nas sens.

Opublikowany artykuł, być może doktorat, udana kampania reklamowa – kiedy patrzysz na swoje osiągnięcia z perspektywy końca roku, to które z nich dają Ci największą satysfakcję? Kiedy przyglądasz się tym momentom, ułożonym na dnie fioletowego pudełka, to jaki przekaz niosą one o tym co jest dla Ciebie ważne w pracy?

Jakie Twoje talenty ujawniły się w osiągniętych sukcesach, dokonaniach? Jak możesz bardziej zadbać o to, aby w przyszłym roku tworzyć świadomie więcej okazji do tego, aby robić to, co naprawdę ma dla Ciebie sens?

Pudełko nr 3. Jakie zdarzenia w największym stopniu pomogły Ci się rozwinąć?

Ważne punkty to nie tylko chwile przyjemne i dające satysfakcję, to także te chwile, w których nasza osobowość doznawała gwałtownego przeobrażenia, skokowego rozwoju. Często są to momenty wychodzenia ze swojej strefy komfortu, próbowania nowych rzeczy, mierzenia się z jakimś wyzwaniem – a więc wydarzenia często trudne, wymagające od nas intensywnego wysiłku. Jednak to właśnie takie chwile dają największy rozwój.

Miałaś takie doświadczenia w mijającym roku? Czego się o sobie nauczyłaś? Jakie umiejętności wzmocniłaś? Kim się stajesz dzięki tym doświadczeniom? Każdy kryzys, każdy życiowy zakręt to nasi najlepsi nauczyciele. Zbierz je wszystkie do niebieskiego pudełka i z całym szacunkiem dla trudności, które przeszłaś, doceń też lekcje, które otrzymałaś. To dzięki nim dziś jesteś tym, kim jesteś.

Pudełko nr 4. Która z Twoich relacji była najbardziej sycąca, wzmacniająca?

Czas przyjrzeć się naszym relacjom. Mówi się, że o jakości naszego życia w największym stopniu decyduje jakość nawiązywanych relacji. Przywołaj w pamięci wszystkie ważne osoby, z którymi się przyjaźnisz, pracujesz, swoich bliskich.

Relacja z którą z tych osób wzmacnia Cię najbardziej, daje Ci najwięcej szczęścia, spełnienia? Jak myślisz, dlaczego tak się dzieje? Co dostajesz od tej osoby? Jaka jest Wasza wspólna jakość bycia w tej relacji?

Kiedy już odpowiesz sobie na te pytania, spróbuj to uogólnić: z jakimi ludźmi w swoim życiu czujesz się najlepiej? Czego najbardziej potrzebujesz w bliskich relacjach? Jakiej jakości relacje chcesz tworzyć w przyszłym roku? Pragnę Cię też zainspirować do znalezienia jakiejś formy, w której podziękujesz tej wyjątkowej w Twoim życiu osobie, za to, że jest. Zbliżający się koniec roku, to także wspaniały moment, aby wyrazić wdzięczność.

Mam nadzieję, że wzięcie swoich doświadczeń z tego roku pod lupę było dla Ciebie wzbogacającym doświadczeniem, a Twoje cztery pudełka pełne są skarbów – wyjątkowych chwil tworzących Twoje życie.

Jeśli pragniesz docenić siebie za wszystkie swoje starania, lepiej zintegrować doświadczenia mijającego roku i świętować to, co osiągnęłaś, zapraszamy Cię serdecznie do udziału w Festiwalu Kobieta Spełniona 2013

W pierwszych dwóch tygodniach grudnia czeka na Ciebie 10 wyjątkowych warsztatów. Przyjdź i świętujmy razem dobry rok. Zapisy i program na: http://www.kobietyisukces.pl/kobieta-spelniona

Magazyn Coaching jest Patronem Medialnym Festiwalu.