Samsungowi nudzą się już składane smartfony. Teraz szykuje model z rolowanym ekranem

Składane smartfony już nie są taką nowinką, jaką były te kilka lat temu. Powoli, ale sukcesywnie zaczynają też zyskiwać coraz większą popularność, wraz z rozrastaniem się oferty poszczególnych producentów. Dobrze jednak wiemy, że zabawa z elastycznymi ekranami na tym się nie zakończy, a pierwszą firmą, która może przynieść w tej kwestii przełom będzie Samsung.
Samsungowi nudzą się już składane smartfony. Teraz szykuje model z rolowanym ekranem

Skoro składane smartfony przestały być taką nowinką, trzeba wprowadzić kolejną rewolucję. Dlatego Samsung szykuje model z rolowanym ekranem

Rolowany smartfon nie jest wielką nowością, przynajmniej jeśli chodzi o sam pomysł. Od lat można podglądać w sieci pomysły różnych firm na smartfony ze zwijanym ekranem, a urzędy patentowe kryją w sobie zapewne jeszcze więcej mniej lub bardziej realistycznych projektów. Oczywiście to wszystko do tej pory pozostawało w sferze projektów i – ewentualnie – prototypów, jak np. LG Rollable. Plany są więc ambitne, jednak jak na razie to tylko plany, a do przekucia ich w produkt dostępny dla mas jeszcze daleka droga.

Czytaj też: Marzy Ci się Galaxy Z Fold 5? Samsung pokazuje, jak możesz go wyczarować z… iPhone’ów

Prototyp swojego rolowanego smartfona pokazał też Samsung podczas wydarzenia K-Display 2022. Gwoli ścisłości, południowokoreański gigant zaprezentował wówczas zarówno smartfon, jak i tablet ze zwijanym ekranem, które nazwał „Flex G” i „Flex S”. To jasno pokazało nam, że firma intensywnie pracuje nad takim rozwiązaniem i zdecydowanie nie ogranicza się tylko do projektów na papierze. Kolejny dowód na to dostaliśmy w tym roku, podczas SID Display Week organizowanego w USA. Na tym wydarzeniu Samsung pokazał 12,4-calowy, zwijany panel OLED, który zachwycił wiele osób. Oferował aż pięciokrotne powiększenie, mogąc rozwinąć się z kompaktowych 49 milimetrów do imponujących 254,4 milimetrów. To naprawdę zrobiło na nas wrażenie.

Warto jednak pamiętać, że samo pojawienie się prototypów, podobnie jak w przypadku patentów, nie świadczy o tym, że ten produkt kiedykolwiek trafi do masowej sprzedaży. Tak to już jest, że pomysłów może być dużo, mogą być wielkie, ale rzeczywistość często je weryfikuje. Rolowane ekrany to ogromne wyzwanie i firma, która zechce zaoferować nam takie urządzenie, będzie musiała pokonać wiele przeciwności podczas rozwiązywania tych wszystkich kwestii związanych z wytrzymałością i użytecznością. Rolowany ekran stanowi większe wyzwanie niż składany, a dobrze wiemy, że chociaż składaki są już z nami od jakiegoś czasu, nadal dręczą je pewne problemy.

Mimo wszystko wydaje się, że Samsung podejmuje intensywne działania w celu opracowania rozwiązań, które finalnie przekuje w rolowany smartfon z prawdziwego zdarzenia. Wskazują na to najnowsze doniesienia, mówiące o rozpoczęciu masowej produkcji takich urządzeń już w 2025 roku. Nadchodzące, rewolucyjne smartfony mają być ponadto wyposażone w zaawansowaną technologię kamery podpanelowej i najnowocześniejszą konstrukcję ramki.

https://twitter.com/Tech_Reve/status/1694521786011103624

Plany są więc bardzo ambitne, a czasu nie zostało znowu tak dużo. Czy faktycznie uda się to Samsungowi (o ile takie są właśnie jego zamiary)? Trudno powiedzieć, ale z pewnością trzymamy kciuki za południowokoreańskiego giganta. Modele z rolowanym ekranem wyniosłyby smartfony na kolejny poziom innowacji, a na to zawsze warto czekać.