Rosja i Chiny zbudują wspólną bazę na Księżycu. Nie chcą oddać pola NASA

Rosja i Chiny oficjalnie podpisały memorandum rozpoczynające wspólny projekt budowy bazy badawczej na Księżycu. O podpisaniu porozumienia poinformowała agencja Roscosmos, która w styczniu wycofała się z podobnej współpracy z NASA twierdząc, że projekt Lunar Gateway jest „zbyt skoncentrowany na USA”.

Rosja i Chiny łączą siły w rywalizacji z projektem Lunar Gateway NASA – ogłosiła rosyjska agencja kosmiczna Roscosmos. Władze Moskwy i Pekinu we wtorek 9 marca podpisały porozumienie w sprawie uruchomienia własnego projektu, do którego mogą przystąpić też inne kraje.
Na razie nie ustalono żadnego harmonogramu programu ani prac. Nie przygotowano też projektu samej stacji badawczej, co oznacza, że podpisanie porozumienia rzeczywiście jest pierwszym krokiem. 

„Międzynarodowa księżycowa stacja naukowa to zespół eksperymentalnych i badawczych obiektów stworzonych na powierzchni i/lub na orbicie Księżyca” – zapisano w memorandum. Dalej podkreślono, że baza zostanie „zaprojektowana do prowadzenia multidyscyplinarnych i wielofunkcyjnych prac badawczych” – donosi „Daily Mail”.

Memorandum zostało podpisane podczas wspólnej wideokonferencji szefa Roscosmos Dmitrija Rogozina i szefa Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej Zhanga Kejiana. 

W czasie spotkania Rosja i Chiny ogłosiły też zamiar promowania międzynarodowej współpracy, oferując równy dostęp do programu każdemu krajowi, który zechce w nim uczestniczyć. Co ciekawe tego samego dnia, w którym podpisano memorandum, Chiny potwierdziły swoje zaangażowanie w badania nad eksploracją kosmosu we współpracy z Francją.

Zapowiedziany program będzie konkurencją dla Lunar Gateway NASA, w którym początkowo uczestniczyć miała Rosja. Projekt amerykańskiej agencji zakłada zbudowania stacji kosmicznej na orbicie Księżyca jako węzła komunikacyjnego, laboratorium i przystanku w drodze na powierzchnię Księżyca i w przestrzeń kosmiczną. 

Nieformalne oświadczenie o współpracy nad projektem Roscosmos i NASA podpisały 27 września 2017 r., jednak w styczniu 2021 Roscosmos ogłosił, że nie weźmie udziału w programie. Dmitrij Rogozin kilka miesięcy temu nazwał pomysł NASA „zbyt skoncentrowany na USA”, aby Roscosmos mógł w nim uczestniczyć.

Lunar Gateway ma być pierwszą księżycową stacją kosmiczną, ale celem jej budowy jest nie tylko eksploracja Księżyca, lecz także przygotowania do wysłania ludzi na Marsa. Planowo obsługiwana przez wykwalifikowaną załogę stacja kosmiczna ma okrążać Księżyc i służył jako „brama do przestrzeni kosmicznej i na powierzchnię Księżyca” – podaje NASA.

Jeszcze do niedawna twierdzono, że pierwsze moduły stacji mogą zostać zakończone i wysłane na orbitę Księżyca w 2024 roku. Ostatnio NASA mniej entuzjastycznie odnosi się do tego terminu szacując, że bardziej prawdopodobnym wydaje się rok 2026. Do tego czasu NASA chce też ponownie wysłać ludzi na Księżyc w ramach misji Artemis